| Diaconescu_Erica_1994 a întrebat:

Unde a domnit mircea cel batran
ce sunt arheologi
cum masuram timpul in istorie
si toate epocile raspundeti la ce stiti va rog e important

1 răspuns:
| T0T a răspuns:

1)Mircea cel Bătrân (n. 1355 - d. 31 ianuarie 1418) a fost domn al Țării Românești între 23 septembrie 1386 - noiembrie 1394 (sau mai 1395) și între ianuarie 1397 - 31 ianuarie 1418.

2) ARHEOLÓG, -Ă, arheologi, -ge, s. m. și f. Specialist în arheologie.

ARHEOLOGÍE s. f. Știință care studiază trecutul istoric al omenirii pe baza interpretării urmelor materiale păstrate

3) Cu diferite instumente de masura. Stiu eu, nu prea inteleg la ce te referi. Oricum citeste aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_m%C4%83sur%C4%83rii_timpului

4) Sunt 3 epoci. Sistemul celor trei epoci reprezintă un model de periodizare a preistoriei omenirii în trei perioade consecutive denumite dupa materialul folosit în fabricarea uneltelor:

Epoca Pietrei
Epoca Bronzului
Epoca Fierului