| Dragosgan a întrebat:

Voi in ce credeti? In incalzirea globala sau in racirea globala? In ultimul timp am aflat de pe mai multe siteuri informative ca uni cercetatorii au declarat ca peste vreo 20 de ani va veni racirea globala. Ei ziceau ca au descoperit acest lucru studiind soarele si observand ca nu au mai aparut pete solare, de unde au dedus ca ar putea urma o racire. Pe de alta parte, incalzirea globului si topirea ghetarilor de la polul nord sunt motive de alarma ca incalzirea globala ar putea sa ne nimiceasca.Stiu si eu cate ceva, dar as vrea sa aud parerea voastra! urmeaza o supra-incalzire a Pamantului sau o glaciatiune? Spuneti si voi!

Răspuns Câştigător
| alabala_4392 a răspuns:

Vom cadea din lac in put. Dupa incalzirea globala va urma racirea globala ..inceputul unei noi ere glaciare. Daca ghetarii continentali vor continua sa se topeasca echilibrul termic va fi afectat si tari precum Marea Britanie vor ingheta. Datorita curentilor marini clima Marii Britanii este destul de calda ea aflandu-se la aceeasi longitudine cu Canada in care dupa cum bine stim nu este tocmai cald. Prin topirea ghetarilor acesti curenti nu vor mai exista rezultand aparitia iernii((cam aprige de fapt)) in Marea Britanie.

17 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Am vazut un documentar la TV cum ca incalzirea globala ar duce la racirea globala astfel: ghetarii se vor topi, iar apa lor dulce va ajunge in oceane. Va fi un surplus de apa dulce, ceea ce va impiedica circulatia aerului(curentilor) cald in oceane si acestea vor ingheta in final. Acest fapt va trage dupa sine si racirea pamantului si astfel incalzirea globala conduce de fapt la racirea globala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am spus si o repet ca pamintul a fost mereu supus si incalzirilor si racirilor globale(era glaciara) la anumite intervale de timp care noua ni se par eternitati iar in fata vesniciei nu inseamna nimic.

| StarDust a răspuns:

Ce dracu racire ma nene? nu vezi cat de cald e afara si ce schimbari s-au produs in atmosfera? deja polurile se inverseaza happy

incalzirea globala castiga. asta este in prezenthappy cine stie daca mai traim peste 20 de ani? rolling on the floor vine 2012 rolling on the floor alta prostie :-J

| danut a răspuns:

Ambele situatii sunt valabile: incepe cu incalzirea globala care duce la topirea ghetarilor de la calotele polare in mod accentuat. Prin topire se pune in circulatie o mare cantitate de apa dulce si rece care se amesteca cu apa sarata care dupa cum bine stim de la fizica ingheata mai incet. Fiind mai dulce si mai (foarte) rece apa din oceane va ingheta mai repede ceea ce va duce la o racire accentuata a climei. Rezultat: intai caldura mare apoi o noua epoca glaciara. Oricum nu mai exista sanse, acum doua zile domnul director de la institutul meteo facea anuntul ca de cativa ani temperatura creste anual cu 4-5 grade per an fara sanse de revenire.

| rozalia25 a răspuns:

Incalzirea din cauza distrugerii stratului de ozon si abia dupa racirea din cauza miscarii haotice a curentilor de aer. Plus ca nu se stie inca ce va fi cu soarele...

| adi a răspuns:

Eu votez pentru caldura.

| dragosh a răspuns:

Pai deocamdata sunt in procesul de incalzire globala.Asta cu racirea globala eu zic ca e greu de prezis.mai ales.peste 20 si ceva de aniwinking. Cum adica care "va castiga"laughing. Nu e buna nici una din elelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.juliee.wordpress.com
am un artcol despre asta:)
AI sa vezi dc zic
ps: nu e reclama!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E racire globala:) uite un link
http://www.lovendal.net/......-omenirea/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Polul Nord nu se topeste niciodata, doar gheata din zona arctica.Si nu, nu este vorba despre un meci de box, asa cum ai inteles tu.
E mai putin important ce credem noi, nespecialistii, in aceasta privinta. Un singur lucru e cert:schimbarile climatice chiar se produc si omul e in mare parte responsabil de aceasta.Decat sa stam degeaba intrebandu-ne mereu "o fi sau n-o fi?" mai bine sa actionam pur si simplu.Si o intrebare la tema :Cand si unde ai aruncat ultima oara gunoiul produs de tine?

| Himura a răspuns:

Si una si cealalta. Mai intai din cauza gazelor poluatoare ce sunt degajate in atmosfera din diverse surse, se distruge stratul de ozon, creeand un nou strat care permite caldurii solare sa intre in atmosfera terestra, insa nu ii mai da voie sa iasa inapoi in spatiu, la fel de mult ca in mod normal, acest lucru determinand incalzirea globala la care asistam. Apoi din cauza poluarii tot mai intense, acel strat de gaze care tinde sa inlocuiasca ozonul, nu va mai permite nici patrunderea luminii si caldurii solare, declansandu-se astfel o racire ce va cuprinde intreg globul pamantesc. In mod normal o era glaciara se produce cam o data la 100 de mii de ani, dar de cand a inceput omul sa polueze acest pamant, ea va veni mult mai repede. Nu mai tin minte exact cand a avut loc ultima era glaciara, ca sa pot oferi niste date mai exacte.

| gaga_5261 a răspuns:

Clima se schimbă datorită forcingului[17] extern, în funcţie de influenţa deplasării pe orbită în jurul Soarelui,[18][19][20] erupţiilor vulcanice[21] şi efectului de seră. Ponderea diverselor cauze ale încălzirii este în studiu, dar consensul oamenilor de ştiinţă [22][23] este că principala cauză este creşterea concentraţiei gazelor cu efect de seră datorită activităţilor umane din epoca industrializării. În special în ultimii 50 de ani, când se dispun de date detaliate, acest lucru este evident. Cu toate astea, există şi alte ipoteze, care atribuie încălzirea variaţiilor activităţii solare[24][25][26]

Efectele forcingului nu sunt instantanee. Inerţia termică a solului şi oceanelor duce la presupunerea că starea curentă a climei nu este în echilibru cu forcingurile. Studiile pe modelele climatice indică că, chiar dacă concentraţiile gaselor cu efect de seră s-ar menţine la cele ale anului 2000, clima tot s-ar mai încălzi cu 0, 5 °C.[27]

| zvexc a răspuns:

Stardust, cum adica se inverseaza polii? Polul Nord o sa fie Polul Sud si Polul Sud o sa fie Polul Nord? Stii ce inseamna inversare? Sa nu mai spun ca de fapt era vorba despre Polii Magnetici... dar asa se intampla cand auzi vorbe aruncate din gura-n gura, stupid raspuns happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea toatea astea sunt niste minciuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incalzirea globala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta m`a intrebat si diriga acumlaughing