| anonim_4396 a întrebat:

Am router TL-R402M, cine ma ajuta sa fac port forwarding?

1 răspuns:
| GenetiX a răspuns:

1. Intri pe pagina: http://192.168.1.1 si te loghezi cu User/Parola (admin/admin). Nota: Daca ai schimbat astea le vei cunoaste tu deja.
2. Intrii la Advanced Settings > Virtual Server si creezi cam asa:
Service Port: nr. portului dorit.
IP Address: Completezi ultimele cifre dupa ultimul punct din IP-ul tau local. pentru al vedea folosesti in linie de comanda "ipconfig /a"
3. Protocol: All
4. Bifezi la Enable
5. Salvare & Restart router

NOTA IMPORTANTA: Alocarea dinamica a unui IP liber de catre router unui computer la un moment dat (DHCP) face imposibil folosirea in timp a unui NAT. De aceea se recomanda unul din cele doua puncte de mai jos.
1. Dezactivarea DHCP si asocierea manuala a IP-urilor.
2. Folosirea functiei de rezervare a unui IP dupa MAC. Functie gasita de regula in pagina DHCP. MAC-ul il poti vedea in linie de comanda cu "ipconfig /all" si poarta denumirea de Physical Address. O nota asupra notatiei MAC este ca unele routere suporta formatul "1C:AF:F7..." in timp ce altele "1CAFF7" dar sunt cazuri in care formatul este "1C-AF-F7".

Dupa orice setare este recomandat restartarea si salvarea in router. A nu se intelege "RESET"!