| HatzzzJhonule a întrebat:

Am un laptop Laptop ASUS 15.6" VivoBook 15 X505ZA, FHD, Procesor AMD Ryzen 5 2500U (4M Cache, up to 3.60 GHz), 1TB, Radeon Vega 8. (am 4 gb ram )
El poate avea până la 16 gb ram dar am o problema laptopul foloseste doar 2.00 gb ram din 4 gb ram.
Aş vrea să stiu daca merită sa iau încă o plăcuță de 4 gb ram ținând cont ca o sa am 6 gb ram pe care pot sa ii folosesc pentru (gaming sau google) sau să cumpăr o plăcuță de 8 gb ram și să am 10 gb ram in total.
Vreau să aflu care varianta este mai bună pentru gaming și care va lucra mai bine.

3 răspunsuri:
| CosminFlo a răspuns:

Da, merita sa adaugi memorie (8 gb) dar verifica daca laptopul mai are loc de inca o placuta, de asemenea ramii sa fie de aceeasi frecventa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai calm, ca Ryzen 5 2500U nu e procesor de gaming. E onorabil, dar sa nu exageram. Asus... VivoBook... sa zici mersi daca iti rezista 3000 de ore de utilizare macar. Nu are sens sa arunci bani in el. No joke. Daca vrei un laptop durabil si ai bugetul limitat la 2500-3000 RON, iti iei unul SH/refurb din clasa business, vechi de vreo 3-4 ani care la lansare costa peste 2000 EUR si care e facut cu simt de raspundere (materiale, conceptie, executie).

| GabiDumitrescu a răspuns:

A, da, si inca ceva - varianta cea mai buna pentru gaming e UN DESKTOP! Upgrade-ul de la i3 2120 si GTX 750 Ti la i5-3570S si GTX 960 m-a costat cam cit te va costa pe tine o baterie noua la laptopul ala...