| YoNuuT a întrebat:

Am un motocultor AgroPro Progarden HS 1100D motor 16 CP. Merge cam turat motorul cum il pot sa reglez motorul? (am tahometru Digital cu laser)
La relantiu cata rpm sa pun? (este un surub de plasticla carburator.) si viteza(acceleratia) cum o reglez maxima rpm sa fie 3600. (cum are motorul cu maxim 3600 rpm.).
Problema este unde pun sa masor rpm cu tahometru.
Pot sa scot capacul la priza de putere si sa masor acolo?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Măsori frecvența la fișa bujiei și aia e turația.
La ralanti trebuie să fie cam 800... 1000 rpm.
Turația maximă e oricum ceva relativ, dacă o limitezi la mers în gol, atunci în sarcină nu o să aibă destulă putere.

| YoNuuT explică:

Am tahometru Digital cu laser. https://m.emag.ro/......D845B2BBM/