| robertnuconteaza a întrebat:

Am un pc, pot pune orice placa de baza? va rog ma ajutati

6 răspunsuri:
| timiHash a răspuns:

Placa de baza este "bucata de plastic" pe care se pun componentele pc-ului (Procesorul, ramii, placa video etc.). Depinde daca componentele pe care tu le ai sunt compatibile cu acea placa de baza.

| JustStitch a răspuns:

Da poti sa pui ce placa vrei tu

Bula
| Bula a răspuns:

Daca se potrivesc pozitiile suruburilor de prindere, atunci se poate inlocui placa de baza cu alta.
Restul componentelor trebuie sa se potriveasca, pe urma, cu noua placa de baza.

Pot exista si situatii limita, cand unica piesa neschimbata sa fie carcasa calculatorului, adica componenta cu "valoarea de piata" cea mai ieftina.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde si de cutie. Daca este marime maxima merge orice placa. Daca nu ai sansa sa nu incapa.

| octav005 a răspuns:

Da poti pune. numai sa intre si in carcasa respectiva.