| qest11 a întrebat:

Am cateva intrebari legate de amplificatoarele audio, pentru cei care cunosc:

1. Ieri am reusit sa ard un modul de amplificare in curent continuu, cu sursa proprie de alimentare, doar cand am incercat sa pun mufa de semnal in player. Am atins din greseala plusul de la mufa tata,... cu minusul de la mufa RCA mama din player. A facut o scanteie mica la mufe si un nor mare de fum pe placa statiei. Deci pe scurt: plusul de la mufa rca statie, atins de minus mufa rca mama, fiecare aparat cu alimentare separata, pe baterii, playerul pe 12v, statia pe 18v. Ce anume a determinat arderea statiei de amplificare?

2. Daca conectez statia la un player fara a lega difuzoarele, am observat ca se aude muzica in statie, daca cresc volumul spre jumatate. Unde anume se aude, in ce componenta?

3. Finalii sau componentele importante dintr-o statie pot suferi sechele ale unei utilizari necorespunzatoare, fara sa se simta la calitatea de redare a sunetului...sa se adune/contorizeze, si sa le subrezeasca in timp?

Va multumesc!

1 răspuns:
| cyberalex a răspuns:

1. Supratensiune in intrare (emitorul transistorului final, care este cald tot timpul).
2. Cred ca rezonanta este din cauza ca nu are unde sa se duca semnalul (sau filtraje).
3. Da.
In mare parte problemele cu circuitele finale trebuie sa le cauti in alimentare.