| bradborn13 a întrebat:

Buna am un wireless tip D-Link dsl-2640b si vreau sa ii pun parola, as vrea sa imi explicati cum se face pas cu pas.Problema este ca eu nu pot sa pun parola la wireless cu sd-ul,asa cum se face de obicei, prin programul care ti-l ofera in pachetul wireless-ul.Problema mea este ca sd-ul este inutil.As vrea sa stiu si alte modalitati, raspunsurile cele mai serioase si folositoare primesc funda,

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Prespunem ca ai legat cablul de internet la router si din router ai tras un alt cablu care vine in calculator/laptop.
1. Intra de pe calculator/laptop intr-un browser (firefox, chrome, internet explorer etc.)
2. Sus in bara de adrese unde scrii adresa unui site pe care vrei sa-l accesez scrie asa: 192.168.0.1 dupa care apasa enter
3. Cel mai probabil iti v-a solicita un user si o parola, la user scrie admin, iar la parola lasa spatiu gol si apasa login.
4. Acuma dupa ce presupunem ca te-ai logat ai undeva in stanga o optiune Wireless Setup dai click pe ea iar pe urma intri la Manual Wireless Connection Setup.
4. Acolo undeva ai ceva de genul Wireless security mode care probabil ca este disable daca nu ai parola. Pentru a seta parola alege de acolo enable wpa/wpa2 wireless security
5. Dupa care in campul aparut mai jos scrii o parola in casuta de langa Network key (regula pentru parola este de minim 8 si maxim 63 de caractere, poti folosi si majuscule sau cifre, atat timp cat nu uiti parola respectiva).
6. Apesi save settings si gata.