| xSanki a întrebat:

am și eu o problema cu pc-ul, nu vrea sa mi se deschidă si intra in fereastra albastră și se restarteaza, am incercat sa intru și în safe mode dar aceeași problemă, apare ecranul și se restarteaza automat, cum pot intra in safe mode că sa rezolv toate probleme ce au cauzat asta?

4 răspunsuri:
| mezeicristina33 a răspuns:

Asa a fost si la mine dar eu l am dus la un electrician si mi-a zis ca problema ar fi fost gen :ca nu opresti calculatorul normal ci direct de la siguranta, sau din cauza windows-ului si a mai zis ca il prea fortezi lucri pre mult si repede pe el de aceea se restarteaza acum eu sper sa te ajute raspunsul meu! bafta!

| xSanki explică:

La mine îmi dă eroare, am citit eroare îmi spune că e posibil sa fie o problema hardware sau software, am instalat ceva ce nu trebuie și sa intru in safe mode sa rezolv, problema e că nici in safe mode nu trece de ecranul albastru și se restarteaza și nu stiu cum sa fac sa rezolv problema

| PANZER42 a răspuns:

Fereastra se numeste blue screen, incearca sa reinstalezi windows-ul iar daca asta nu ajuta, schimba hdd, desi... cu o simpla reinstalare cred ca se rezolva, nu are rost sa presupunem deja defectiuni fizice, doar logice... repet, reinstalarea windowsului cred ca te-ar ajuta

| tpuuser999 a răspuns:

Salut,
In general e nevoie de mai multe detalii ca sa ii dam de cap: minimul necesar ar fi sistemul de operare (Windows 7?) si un nume de fisier din ecranul albastru (daca nu exista unul, problema nu poate fi rezovata fara reinstalare).
Incearca sa faci o poza/filmare ecranului albastru in caz ca se restarteaza prea repede si nu poti vedea tot. Cea mai simpla problema care cauzeaza ecran albastru este setarea de AHCI din BIOS, daca ai instalat Windows in modul AHCI si acum din greseala s-a schimbat (sau invers) intodeauna rezulta in ecran albastru. Altfel... nu prea mai ai ce sa faci. Daca e un driver schimbat care apare la informatiile de ecran albastru, ai putea sa pornesti de pe un CD/USB cu Linux sau Windows si sa stergi fisierul (nu garantez success, poate sa dea eroare ca nu mai gaseste fisierul dupa aceea). Daca ai sters ceva din greseala, si stii ce a fost, pune-l la loc. Exista si proceduri prin care poti sa pornesti de pe un CD cu Windows sau Windows Recovery si sa iti modifici sistemul de la linia de comanda (instalat/dezinstalat driveri, restabilire fisiere), dar nu stiu pe nimeni care sa foloseasca asa ceva.

In caz ca nu-i dai de cap, poti sa reinstalezi Windows pe aceeasi partitie fara sa pierzi datele ("Custom Install"), sau poti sa bootezi un Linux si sa-ti copiezi datele pe un stick/hard extern dupa care sa faci un "Clean Install". Daca nu ai mai facut asta pana acum, cheama un prieten happy