| Luluuu123 a întrebat:

Cam cat de mare ar iesi o poza cu rezolutia de 2048×2048? Vreu sa scot o poza la imprimanta de acasa prin e-mail si mi-o scoate atat de mare cat e rezolutia de mare. Daca iese mica, cum fac sa schimb asta?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Marimea printului o stabilesti tu, in functie de ce hartie introduci in imprimanta (daca suporta mai multe formate) si de setarile pe care le faci (formate foto, A4, A3, sau mai mari, daca ai avea plotter... )

Rezolutia aceea o poti printa si pe o hartie foto 10x18 cm, si pe A4, si pe un format A0 sau mai mare.
Diferenta va fi CLARITATEA pe care o obtii.
Cu cat o printezi pe un format mai mic, vei obtine o calitate mai buna, din motive evidente: pe formate mai mari, pixelii vor trebui "scalati" la dimensiunile noii foi si vor fi redimensionati, asta ducand la aspect pixelat al printului.

In mod normal, daca imaginea are acea rezolutie, si tu ai hartie A4 in imprimanta, imaginea ar trebui sa ocupe un patrat cat toata latimea foii, daca printezi fara margini, iar calitatea ar trebui sa fie buna.

1 răspuns:
| Andrei5433 a răspuns:

In primul rand, 2048 x 2048 e foarte mare, daca vrei sa schimbi rezolutia foloseste Photoshop, sunt multe tutoriale pe Ytb