| Mihai_Răileanu_1991 a întrebat:

Care e mai bun? Windows 7 sau Windows 10?

15 răspunsuri:
| Doarof3 a răspuns:

Windows 7

| Andersen2k18 a răspuns:

Depinde de specificatiile pc-ului, acum la moda e Windows 10 este mult mai bine optimizat de cat 7 mai ales ca Windows 7 nu mai primeste update de securitate deci este vulnerabil la orice fel de virusi sau atac cibernetic. Eu recomand Windows 10, ai aici cerintele de sistem pentru el: https://www.microsoft.com/ro-ro/windows/windows-10-specifications

| Hermannstadt01 a răspuns:

7! Nu mi-am creat cont pe TPU sa raspund la intrebari dar la intrebarea asta trebuie. Toate se degradeaza in timp, religia, societatile si civilizatile, inclusiv Windows-urile. Descarca-ti 7. Are un design mai fain si e mai stabil.

| GabiDumitrescu a răspuns:

10 e mult mai sigur si stabil, desi are cateva problemute enervante si o interfata care mie, personal, mi se pare urita si inutil de complicata. Cine raspunde ca 7 e mai bun are probleme la mansarda. https://www.infoworld.com/......-ever.html

| MihaiNicu23 a răspuns:

Windows 10.

| Nevroza a răspuns:

Am avut un HP g61 si pot spune ca, desi a fost vechi, Windows 10 a fost perfect. Am folosit si Windows 7 si am avut probleme (se virusa repede, am avut glitch-uri legate de interfata si mi se bloca). Windows 10 a mers mai bine si ca XP, culmea de neasteptat. Iti fac o lista cu avantajele si dezavantajele ambelor sisteme de operare, pe care eu le-am intampinat.

Windows 10: Pro-

Optimizat foarte bine, nu se viruseaza asa de repede

Contra- Foloseste multe resurse, trebuie sa ai calculator performant sa faci performanta pe el

Windows 7: Pro- Nu se incarca memoria la fel de rapid ca la Windows 10,
-Interfata este mai clasica, mai ales pentru utilizatorii de Windowsuri vechi

Contra- Glitchuri la bara de start, se blocheaza daca intri pe un browser mai voluminos, se viruseaza repede

Poti sa tragi singur o concluzie din ce ti-am spus. Bafta!

| gelu1970 a răspuns:

| Catalinjr a răspuns:

Clar Windows 10

| fatiggue a răspuns:

Os x

| Iunix a răspuns:

Realizezi că toate răspunsurile de aici sunt subiective, nu? Cei care folosesc windows 7 vor zice că el e cel mai bun, că e mai bine optimizat, etc. Cei care au windows 10 vor spune că el e mai bun că e mai sigur la viruşi, că e mai optimizat etc.
Însă trebuie să te gândeşti, câți dintre ei au măcar câteva cunoştințe despre informatică şi programare? Windows 10 e mai bun că aşa au auzit ei de la Microsoft.
Alții spun că Windows 7 e mai bun pentru că ne-am obişnuit cu el şi fiind mai vechi e mai stabil.

Eu reconand Windows 7 Ultimate 64 bit ( dacă ai minim 4gb memorie ram ) De ce? Pentru că eu folosesc Windows 7.

| TheRealFantasy a răspuns:

Toata lumea da raspnsuri aici cu windows 7 ca e vulnerabil la atacuri cibernetice de zici ca sunt CEO la vreo companie internationala si nu vor ca altii sa le fure informatiile. laughing

Personal cred ca e net superior windows 7, acum depinde si de tine ce vrei de la un OS, mie mi-ar place sa fie foarte serios asa ca windows 10 ma dezgusta.
Cateva motive din care ai putea sa eviti windows 10:
- e un MARE consumator, atat de timp cat si de resurse, mananca multe resurse comparativ cu alte windows-uri pentru ca trimite rapoarte la Microsoft si functioneaza enspemii de programele pe fundal ca sa iti "prezica" nevoile, vezi doamne; alta idee ar fi ca update-urile sunt enervante, nu le poti opri din a se face automat si cand se face un update ai o sansa foarte mare sa existe incompatibilitati la unul sau mai multe programe, si nu ai ce le face decat sa te chinui sa stergi un amarat de update.
- consumul asta de resurse e mare parte produs din cauza acelor programe de fundal, dar mai enervant e ca unele programe "built-in" sunt mai mult decat inutile si imposibil de sters; ca mic exemplu eu personal am patit asta cu orice windows 10 pe care l-am vazut vreodata, fie cumparat direct din magazin (Pro) fie descarcat de pe net si anume am gasit tot felul de joculete si programe din Microsoft Store pe care tot il lauda ca e minunat (cand el e inutil) instalate deja in PC;
- cortana (si cred ca spun suficient cu asta);

Windows 7 l-am folosit o perioada indelungata si nu am avut probleme cu VIRUSI sau MALWARE niciodata; nu am antivirus si nu intentionez sa iau unul.
Faptul ca nu are suport e usor de trecut cu vederea, va merge fluid si mai mult ca sigur ca nu vor aparea probleme din cauza asta, dar daca vrei sa fii sigur un windows cu suport la cam tot si foarte bine optimizat e 8.1 (neaparat 8.1 x64).
Daca ai un sistem (desktop pc/laptop) mai slab atunci windows 10 va ocupa cel mai putin spatiu dar compenseaza cu faptul ca mananca ram si cpu laughing windows 7 mananca putin mai mult din memoria rom dar va merge mult mai fluid. In schimb daca ai un sistem decent iti recomand Windows 8.1 pe care personal il folosesc de ceva vreme pentru un laptop si pana acum nu am intampinat probleme deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce pc ai.

| Frank51 a răspuns:

Nu o sa iti recomand nici-unul dintre windows-uri. Dar o sa iti spun cateva intamplari reale de la care iti dai seama. Am folosit windows 7 circa, 5 ani, pana sa iasa windows 10(nu stiu diferenta de ani dintre ele), si in sfarsit cand a aparut windows 10 am fost incantat. L-am instalat, si totul a decurs ca inainte. O perioada... cam 2-3 luni. Eu folosesc FL Studio, si din pacate orice faceam in acel program, imi dadea crash. In jocuri la fel, crash in timp ce jucam, si multe altele. Fix acum, de vreo cateva zile, imi zice un prieten ca nu ii merge un joc. A incercat tot, si tot nu merge. Eu nu ma gandeam ca e windows-ul de vina, dar am zis asa doar ca nu are ce sa fie altceva. Si asa a fost, dupa ce a schimbat windowsul, jocul merge. Nu stiu ce a putut sa fie, si nici nu imi pasa. Ideea e ca eu am patit multe si de asta nu folosesc windows 10, poate altii nu patesc.

Singurul avantaj pe care l-am remarcat, a fost timpul de bootare, care este mai mic cu vreo 5 secunde decat la windows 7.

Bula
| Bula a răspuns:

Windows 17, sistem cu procesor sixtium (promis de peste 10 ani si inca nerealizat tongue ), 256 core, 1024biti.

| Arthiom a răspuns:

Daca pc-ul tau nu duce windows 10 atunci windows 7, daca pc-ul tau duce windows 10 atunci windows 10 e mai bun. Oricum ar fi, amandoua sunt mai bune decat windows 8.