| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt limitele compatibilitatii unei placi video cu o placa de baza? Care este diferenta dintre o placa video performanta compatibila si o placa video performanta necompatibila?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Limitele sunt mufa/mufele de conectare al placii de baza.
Fiecare generatie de placi video si de baza au avut exemplare "de varf", performante, dar care nu sunt compatibile cu placile de baza de azi.
De exemplu, placile AGP nu sunt compatibile cu PCIE, dar nici cu placile grafice Apple - chiar de ultima generatie. Pur si simplu, nici mufele conectoare nu se potrivesc.