| vladvlad23 a întrebat:

Ce filme cu vraji, vrajitori, vrajitoare mai stiti? Ceva de genul Harry potter. Dar comedie sau aventura sau actiune sau toate 3.

Răspuns Câştigător
| georginika a răspuns:

The Sorcerer's Apprentice

10 răspunsuri:
| Alessandra_6898 a răspuns:

Vraji gemenelaughing

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Mie imi place foarte mult filmul Tamara[2005]happy

| vladvlad23 explică:

Tamara e horror.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wizards of waverly placewinking

| miyavi7 a răspuns:

Charmed = farmece

| Roxana2142 a răspuns:

Anotimpul vrajitoarelor

| Costel_Belala_1976 a răspuns:

The Hobbit e foarte tare dar daca il vezi in 3D sa nu te sperii. :3

| adythebest99 a răspuns:

The Muppets' Wizard of Oz
(2005)
Muppets si Vrajitorul din Oz

Regia: Kirk R. Thatcher
Cu: Ashanti
Gen film: Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic, Muzical

Cunoscuta poveste a frumoasei Dorothy si a prietenilor ei, in compania celebrelor papusi Muppet.
NOTA (IMDB: 6.70) 7.4
The Wizard of Oz
(1991)
The Wizard of Oz

Gen film: Animaţie, Scurt metraj

NOTA (IMDB: 6.50) 7.1
Oz: The Great and Powerful
(2013)
Grozavul şi puternicul Oz

Regia: Sam Raimi
Cu: Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, James Franco
Gen film: Acţiune, Aventuri, Fantastic

Inspirat de cartea lui L. Frank Baum "Vrăjitorul din Oz", filmul prezintă acţiunea de dinainte ca Dorothy să ajungă în misteriosul tărâm fermecat şi pune accentul pe Vrăjitorul din Oz, pe numele său Oscar Diggs (James Franco), un magician de la circ care se trezeşte fără voia lui în această lume minunată, dar plină de pericole. Oscar va fi prins în lupta dintre trei vrăjitoare: Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) şi Glinda (Michelle Williams)
NOTA (IMDB: 4.50) 7.0
The Witches of Oz
(2011)
Vrăjitoarele din Oz

Regia: Leigh Scott
Cu: Christopher Lloyd, Mia Sara, Sean Astin
Gen film: Fantastic

NOTA (IMDB: 6.70) 7.1
The Witches
(1990)
Vrăjitoarele

Regia: Nicolas Roeg
Cu: Anjelica Huston, Mai Zetterling, Jasen Fisher, Rowan Atkinson
Gen film: Familie, Fantastic, Horror

Un băieţel poznaş este venit în vacanţă, la mare, cu bunica lui. Băgându-şi nasul unde nu trebuie, el află că în hotel sunt cazate şi nişte vrăjitoare, venite pentru o întrunire pur vrăjitorească. Ascultând pe la uşi, copilul află că vrăjitoarele vor să transforme toţi copiii din Anglia în şoricei. Speriat, băieţelul hotărăşte să le dejoace planurile
NOTA (IMDB: 3.00) 6.5
Witches of the Caribbean
(2005)
Vrăjitoarele din Caraibe

Regia: David DeCoteau
Cu: Joanna Cassidy
Gen film: Dramă, Fantastic, Horror

De mai multa vreme, Angela este tulburata noapte de noapte de cosmaruri ingrozitoare si numai o calatorie in Caraibe, alaturi de alti adolescenti cu probleme asemanatoare, poate sa o scape de necaz. Insa odata ajunsa la destinatie, Angela realizeaza ca toate cosmarurile ei sunt legate exact de acea insula si de locuitorii ei. Este adevarat ca in insula din Caraibe se afla ascuns leacul pentru vindecarea de cosmaruri, insa tot la fel de adevarat este si faptul ca acesta i-ar putea provoca moartea
NOTA (IMDB: 4.70) 8.0
The Witches of Breastwick
(2005)
Vrajitoarele din Breastwick

Regia: Jim Wynorski
Cu: Glori-Anne Gilbert, Julie K. Smith
Gen film: Horror

NOTA (IMDB: 6.50) 7.2
The Witches of Eastwick
(1987)
Vrajitoarele din Eastwick

Regia: George Miller
Cu: Cher, Michelle Pfeiffer, Jack Nicholson, Susan Sarandon
Gen film: Comedie, Fantastic, Horror, Thriller

Alex, Jane si Suki sunt trei femei plictisite din New England, ce viseaza la un barbat misterios care sa le satisfaca toate dorintele. Daryl Van Horne (Jack Nicholson), un individ putred de bogat, se muta in oras - si corespunde perfect sperantelor celor trei.
Acestea descopera din intamplare faptul ca detin puteri magice. Filmul a primit doua nominalizari la Oscar, pentru Cel Mai Bun Sunet si Cea Mai Buna Muzica.
NOTA (IMDB: 5.60) -
The Witches of Breastwick 2
(2005)
The Witches of Breastwick 2

Regia: Jim Wynorski
Gen film: Horror

NOTA (IMDB: 4.60) -
Dorothy and the Witches of Oz
(2012)
Dorothy and the Witches of Oz

Regia: Leigh Scott
Cu: Billy Boyd, Eliza Swenson, Paulie Rojas
Gen film: Acţiune, Familie, Fantastic

NOTA (IMDB: 6.50) 7.8
Wizards of Waverly Place: The Movie
(2008)
Magicienii din Waverly Place - Filmul

Regia: Lev L. Spiro
Cu: Selena Gomez, Jake T. Austin
Gen film: Aventuri, Comedie, Familie, Fantastic

După ce Alex eliberează o foarte puternică vraja, pentru familia Russo încep belelele, asa ca, acum, copiii trebuie să plece într-o aventură în urma căreia viaţa familiilor lor, dar şi însăsi existenţa lor trebuiesc salvate.
NOTA (IMDB: 7.70) 7.8
Wish Wizard
(2011)

Regia: André Gordon
Cu: Danny Trejo, Elijah Wood, Megan Fox
Gen film: Fantastic

NOTA (IMDB: 4.80) 5.8
Bewitched
(2005)
Ce vrăji a mai făcut nevasta mea

Regia: Nora Ephron
Cu: Will Ferrell, Nicole Kidman
Gen film: Aventuri, Comedie, Fantastic

Samantha revine. Cum care Samantha? Samantha Stephens... da, cea cu nasul! Bewitched / Ce vraji a mai facut nevasta mea, este filmul bazat pe celebrul serial de comedie din anii '60
NOTA (IMDB: 6.00) 7.0
Practical Magic
(1998)
Ce vrăji mai fac fetele

Regia: Griffin Dunne
Cu: Sandra Bullock, Nicole Kidman
Gen film: Comedie, Fantastic, Romantic, Dragoste

Sally (Sandra Bullock) şi Gillian (Nicole Kidman) Owens au ştiut dintotdeauna că sunt diferite de toţi ceilalţi copii de vârsta lor. După moartea părinţilor, cele două surori au fost crescute de mătuşile lor Frances şi Jet (Stockard Channing şi Dianne Wiest) într-o casă în care ciudăţeniile deveniseră ceva obişnuit şi nimic din ce se întâmpla nu era normal
NOTA (IMDB: 5.90) 8.1
Halloweentown High
(2004)
Anotimpul vrajitoarei

Regia: Mark A.Z. Dippé
Cu: Debbie Reynolds, Lucas Grabeel
Gen film: Comedie, Familie, Fantastic

Intoarcerea la scoala nu a fost niciodata mai fantastica si mai plina de supernatural pentru Marnie (Kimberly J, Brown), bunica ei (Debbie Reynolds) si familila lor de vrajitoare in acest ultim capitol al faimoasei serii Haloweentown.

Atunci cand Marnie reuseste sa convinga consiliul din Haloweentown sa trimita cativa studenti la scoala ei din lumea muritorilor, promite sa renunte la puterile ei magice in cazul in care viata lor ar putea fi pusa in pericol. Si totusi, Marnie si prietenii ei dau de necaz, iar norocul ii paraseste atunci cand cavalerul malefic al pumnalului de fier isi face aparitia cu intentia de a distruge orice urma de magie.

Ii revine lui Marnie misiunea de a-si salva atat scoala cat si lumea oamenilor.
NOTA (IMDB: 4.60) -
The Sorcerer's Apprentice
(2002)
Ucenicul vrajitor

Regia: David Lister
Cu: Robert Davi, Kelly LeBrock
Gen film: Aventuri, Familie, Fantastic

La fiecare 100 de ani, vrajitoarea Morgana incearca sa obtina de la Merlin un talisman cu ajutorul caruia vrea sa distruga lumea. In aceasta lupta crancena, este implicat, fara stiinta sa, Ben Clark, un pusti care se imprietenise cu Merlin, fara sa cunoasca adevarata identitate a acestuia.
NOTA (IMDB: 6.20) 7.5
The Sorcerer's Apprentice
(2010)
Ucenicul vrăjitor

Regia: Jon Turteltaub
Cu: Nicolas Cage, Monica Bellucci, Jay Baruchel
Gen film: Acţiune, Aventuri, Dramă, Fantastic

Nicolas Cage este Balthazar Blake, un vrăjitor din zilele noastre care ia sub aripa lui ocrotitoare un tânăr protejat. Alături de el, Balthazar va lupta cu forţele întunericului reprezentate de un iluzionist celebru şi un vrăjitor malefic, obsedaţi să pună mâna pe puteri absolute. Monica Bellucci va fi Veronica, o vrăjitoare iubită de Balthazar în tinereţe
NOTA (IMDB: 7.10) 7.7
Merlin
(1998)
Merlin

Regia: Steve Barron
Cu: Isabella Rossellini, Sam Neill
Gen film: Aventuri, Dramă, Fantastic

Povestea clasică a luptei dintre Bine şi Rău, cu o distribuţie de excepţie. Merlin este o creaţie a vrăjitoarei Mab, însă când acesta refuză să fie conducătorul forţelor întunericului, Mab se întoarce împotriva tânărului vrăjitor. Merlin luptă cu sinistra vrăjitoare Mab, îsi caută dragostea de mult pierduta şi călăuzeşte paşii viitorului rege Arthur.
NOTA (IMDB: 6.90) 7.3
Merlin
(1998)
Tanarul Merlin

Regia: David Winning
Cu: Deborah Moore, Gareth Thomas
Gen film: Familie, Fantastic

In aceasta versiune filmata a legendei regelui Arthur, Merlin e un tanar care abia invata sa-si stapaneasca forta magica, in infruntarea cu vrajitorul Rengal, cel ce-l detronase pe suveranul legitim al Britaniei.
NOTA (IMDB: 5.40) 7.1
Merlin's Apprentice
(2006)
Ucenicul lui Merlin

Regia: David Wu
Cu: Sam Neill, Miranda Richardson
Gen film: Aventuri, Fantastic

Dupa ce a instaurat armonia in Camelot, celebrul vrajitor Merlin (Sam Neil) cade intr-un somn profund, timp de cincizeci de ani. Cand se trezeste insa constata ca nimic nu mai e la fel. Regele Arthur a murit, iar fara protecttia Sfantului Graal, care a fost furat, Camelotul devine un regat foarte vulnerabil. Cu ajutorul lui Jack, un tanar cu veritabile aptitudini de vrajitor, care isi doreste sa devina ucenicul lui Merlin, acesta incepe o batalie crunta pentru inlaturarea vrajmasilor, recuperare
NOTA (IMDB: 3.90) 6.9
Merlin and the War of the Dragons
(2008)
Merlin şi cartea secretelor

Regia: Mark Atkins
Cu: Nia Ann, Jürgen Prochnow
Gen film: Fantastic

Merlin şi Cartea Secretelor este povestea fantastică a faimosului vrăjitor care se luptă cu o întreagă armată de dragoni.

Cum viitorul Angliei se află în primejdie, Merlin îşi va folosi toată puterea sa magică pentru a-l antrena pe Arthur să devină un rege neînfricat, încercând în acelaşi timp să oprească distrugerea pe care dragonii giganţi au adus-o odată cu ei, înainte ca fiecare castel din ţară să ardă până la temelie.
NOTA (IMDB: 3.90) 6.2
Merlin and the Book of Beasts
(2010)
Merlin si cetatea legendara

Regia: Warren P. Sonoda
Cu: Laura Harris, Jesse Moss
Gen film: Fantastic

NOTA (IMDB: 8.80) 8.8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
(2001)
Stăpânul inelelor: Frăţia inelului

Regia: Peter Jackson
Cu: Elijah Wood, Ian McKellen, Liv Tyler
Gen film: Acţiune, Aventuri, Fantastic

Intr-un mic oras din Comitat, tanarului Hobbit pe nume Frodo i se incredinteaza un inel magic. El trebuie sa calatoreasca pana la Muntele Osandei pentru a distruge acest inel cu puteri periculoase.
NOTA (IMDB: 8.80) 8.7
The Lord of the Rings: The Two Towers
(2002)
Stăpânul inelelor: Cele două turnuri

Regia: Peter Jackson
Cu: Elijah Wood, Ian McKellen, Liv Tyler
Gen film: Aventuri, Fantastic

În acest al doilea episod al trilogiei, Frodo îşi continuă odiseea pentru a-şi împlini destinul: distrugerea Inelului Suveran şi izbânda în faţa Marii Întunecimi.
NOTA (IMDB: 8.90) 8.8
The Lord of the Rings: The Return of the King
(2003)
Stăpânul inelelor: Întoarcerea regelui

Regia: Peter Jackson
Cu: Ian McKellen, Elijah Wood
Gen film: Acţiune, Aventuri, Fantastic

"Întoarcerea Regelui" este ultima parte a trilogiei "Stăpânul Inelelor". Dându-şi seama de primejdia pe care o poate aduce Inelul Suprem şi hotărâţi să nu-l lase să ajungă în mâna Duşmanului, Frodo şi însoţitorii Inelului intră în MORDOR. Aici, Sauron păzeşte focul în care a fost făurit Inelul...
NOTA (IMDB: 8.10) 8.6
The Hobbit: An Unexpected Journey
(2012)
Hobbitul: O călătorie neaşteptată

Regia: Peter Jackson
Cu: Martin Freeman, Richard Armitage, Ian McKellen
Gen film: Aventuri, Fantastic

Hobbit-ul Bilbo Baggins îşi părăseşte confortabila vizuină şi, însoţit de un grup de pitici, porneşte spre Muntele Singuratic pentru a recupera din măruntaiele sale nepreţuita comoară furată de balaurul Smaug. Aparent neajutoratul Bilbo va trebui să înfrunte o mulţime de pericole, dar va pune mâna între timp şi pe fantasticul Inel al puterii, cel în jurul căruia se dau atâtea lupte în trilogia Lord of the Rings
NOTA (IMDB: 8.20) 8.8
The Hobbit: The Desolation of Smaug
(2013)
Hobbitul: Dezolarea lui Smaug

Regia: Peter Jackson
Cu: Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, Benedict Cumberbatch
Gen film: Aventuri, Dramă, Fantastic

Povestea din The Hobbit: The Desolation of Smaug continuă aventurile lui Bilbo Baggins pe parcursul călătoriei alături de vrăjitorul Gandalf şi cei 13 pitici, conduşi de Thorin Oakenshield, în misiunea lor de a pune din nou stăpânire pe Regatul Pierdut, Erebor. Bilbo şi ai săi companioni trebuie să înfrunte multe pericole, să parcurgă teritorii ostile şi să ţină piept, în final, înfricoşătorului şi vicleanului dragon Smaug
NOTA (IMDB: -) -
The Hobbit: There and Back Again
(2014)
The Hobbit: There and Back Again

Regia: Peter Jackson
Cu: Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch
Gen film: Aventuri, Fantastic

Bilbo, Thorin şi gnomii au reuşit să-l stârnească pe Smaug din bârlogul său din Erebor, dar vor reuşi ei să-l învingă pe dragon o dată pentru totdeauna? Şi, în caz de izbândă, vor putea să înfrunte crunta ameninţare descoperită de vrăjitorul Gandalf în Dol Guldur?
NOTA (IMDB: 6.60) 6.7
The Hobbit
(1977)
The Hobbit

Regia: Jules Bass, Arthur Rankin Jr.
Cu: Orson Bean, Richard Boone
Gen film: Animaţie, Familie, Fantastic

Un hobbit din Pamantul de Mijloc este chemat de un grup de pitici in misiunea de a recupera o comoara de la un dragon...
NOTA (IMDB: 6.10) -
Warlock
(1989)
Vrăjitorul

Regia: Steve Miner
Cu: Julian Sands, Brandon Lee
Gen film: Acţiune, Horror

În noaptea în care trebuia să fie spânzurat şi ars pe rug în Bostonul puritan al secolului XVII, un vrăjitor este transportat 300 de ani în viitor, în Los Angeles-ul modern. Misiunea sa: distrugerea lumii prin îngemănarea a trei secţiuni din Cartea Întunericului, care va dezvălui adevăratul nume al lui Dumnezeu. Dar acuzatorul său din 1691 l-a urmat în timp si nu se va da în laturi de la nimic pentru a-l distruge odata pentru totdeauna.
NOTA (IMDB: 5.20) 7.4
Warlock: The Armageddon
(1993)
Vrajitorul: Armaghedon

Regia: Anthony Hickox
Cu: Julian Sands, Joanna Pacula
Gen film: Horror

O data la 600 de ani, raul isi arata fata si declanseaza Armaghedonul. Cinci pietre magice au puterea sa distruga lumea sau sa alunge fortele malefice de pe fata Pamantului.
NOTA (IMDB: 5.10) -
La visione del sabba
(1988)
Vrăjitoarea

Regia: Marco Bellocchio
Cu: Béatrice Dalle, Jacques Weber
Gen film: Dramă

Povestea unei tinere cu o senzualitate stranie, acuzata de tentativa de crima. Cum ea sustine ca este o vrajitoare din secolul al XVII-lea care asteapta barbatul potrivit pentru a-si pierde virginitatea, autoritatile o interneaza intr-un azil de nebuni. Cazul ei ii revine tanarului psihiatru David, care se lasa atras in misterioasa si halucinanta lume a fe

| portalultautv a răspuns:

Ultimul vânător de vrăjitoare mi-a placut:
http://www.portalultautv.ro/......nter-2015/