| linJonKur007 a întrebat:

Ce microfon cu ubs pentru muzica rap/trap, cu usb imi recomandati? Pana in 200 lei ( sa nu se auda bazait )

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Un microfon bazaie doar daca ecranarea este proasta.

2. Un microfon nou - mai ales de tip "electret" (cu condensator) folosit pentru calculatoare - n-are de ce sa bazaie, fiindca scoate semnal mult mai mare decat parazitii electrici din anturaj.

3. Totusi, daca se foloseste microfon pe USB, atunci poate aparea bazait sau alte perturbatii pe sunet (de exemplu lag-uri) din cauza intarzierii de prelucrare digitala exterioara, ne-performanta.

Daca vrei sa inregistrezi muzica (sau chiar si voce) pe calculator, atunci foloseste calea standard de intrare pentru microfon, prin mufa jack!
Iar pentru acest scop este bun orice tip de microfon electret (NU dinamic, bobinat! ), chiar si cel mai ieftin din comert (de 20-30 lei).