| skjs1298 a întrebat:

Cum functioneaza modelele de automobile si avioane cu dirijare prin radio? Funda*

1 răspuns:
| Vl4dimir a răspuns:

Prin unde radio.
Telecomanda are un transmitator, care tranmite comanda, ca vrei sa mearga in sus, in jos, la stanga, la dreapta etc. printr-un cod binar transformat in unda.
Masinuta/ Avionul sau ce vrei tu are un receptor care rimeste codul transmis de pe telecomanda si activeaza motorul, dandu-i comanda pe placa de circuite electronice.
Motorul poate activa rotile, sa faca masina sa vireze etc.
Ai nevoie de o sursa de curent pentru motor si receptor si pentru emitator.