| Nicolaiciuc_Ionut_2000 a întrebat:

Cum pot schimba adresa IP pe linux, ubuntu.
Pe windows am folosit SoftEther, poate stiti ceva asemanator sau un link direct pentru SoftEther pe linux.

1 răspuns:
| DryIce a răspuns:

Poate nu intelegi ce e ip (internet protocol ipv4 si ipv6). Ai 2 ip, internal si external. La external nimeni nu intelege exact cum vine, dar iti zic varianta mea. Incepand de la sursa (nimeni nu stie unde e - probabil un server american) se da mai departe la provideri (gen upc). Providerii mari dau la providerii mici din mana in mana pana la terminals (users). Pe traseu pot fi si 1000 provideri. Acuma de unde privesti treaba asta vezi un anume ip. Daca privesti din Grecia in Romania vezi 1 tip de ip pentru pc tau, si daca privesti din sua catre pc tau din Romania vezi alt ip. Eu tin sa cred ca external ip e al ultimului provider de pe traseu. Ar mai fi si teoria ip dinamic cum da rds. Adica la fiecare reset router/modem iti dau ei alt external ip. Tu nu poti schimba ip din pc ci din router daca ai contract cu dinamic ip. Poti in schimb fraierii cu vpn. Cam asta ar fi varianta mea de intelegere external ip. Numa bine.