Cum sa iti maresti viteza la internet?

Hai sa vedem ce-i de facut cu acea conexiune care-ti da dureri de cap!

- afla viteza la internet. Cea mai cunoscuta aplicatie este Speedtest.net. Site-ul celor de la Ookla aproape ca a pus monopol pe masurarea vitezei de internet. Asta pentru ca utilizeaza servere locale, e simplu de folosit si masoara repede viteza de download si upload. Daca nu ai incredere in testele de viteza bazate pe Flash, poti folosi Testmy.net. Acesta testeaza viteza de internet in conditii reale, fara a folosi serverele special configrate ale providerilor. Un alt serviciu care foloseste HTML 5, in loc de Flash sau Java e Speedof.me. Pentru ca nu depinde de alte plugin-uri, e mai precis si ofera suport si pentru versiunile de mobil ale browserelor.

Pe langa viteza de internet pura, trebuie sa tii cont si de calitatea conexiunii la internet. Un test simplu e oferit tot de Ookla. PingTest iti spune ce ping sau ce latenta, daca se pierd pachete de date, ce ping ai sau daca exista fluctuatii in conexiune. Viteza de internet e buna, calitatea conexiunii e si ea in parametri, dar totusi, unele site-uri nu iti merg, sau se misca foarte greu. Aici te poate ajuta Glasnost. Serviciul e oferit tot de de Measurement Lab si verifica daca providerul tau iti blocheaza accesul la anumite aplicatii sau iti limiteaaza traficul. Iti trebuie doar putina rabdare, pentru ca un astfel de test dureaza 8 minute. Majoritatea testelor de mai sus sunt valabile si pentru conexiunile wireless.

Atentie, insa! In general, viteza unei conexiuni wireless poate fi mai mica decat cea oferita de o retea clasica, prin cablu. Cauzele sunt multiple, dar depind in general de tipul router-ului wireless, numarul dispozitivelor conectate si de performantele hardware.

- restarteaza router-ul sau reseteaza placa de retea din Control Panel -> Network and Internet -> Network and Sharing Center -> Disable / Enable Adapter. Ai mai putea incerca sa iti resetezi adaptorul de retea si folosind Troubleshooter-ul din Windows.

- uita-te la cabluri , e posibil sa se fi deteriorat in timp sau sa se fi slabit mufele

- o alta cauza a vitezei mici de internet e si faptul ca latimea de banda trebuie sa se imparta la toate aparatele conectate. Incearca sa lasi o singura conexiune activa si vezi daca sunt imbunatatiri. Daca da, atunci routerul e de vina. Ai putea incerca sa il aduci la setarile din fabrica, sa ii faci un update sau sa ii schimbi firmware-ul

- in browser -> curata cache-ul, sterge cookie-urile, istoricul si fisierele temporare. Internet Explorer: Tools -> Delete Browsing History (Ctrl+Shift+Del). Nu bifa casuta pentru parole. Bifeaza in schimb restul casutelor. Mozilla Firefox: Tools -> History -> Clear Recent History. Alege sa stergi totul, de la data instalarii browserului. Chrome: Tools -> History -> Clear Browsing Data. Sterge tot, mai putin parolele, care s-ar putea sa iti foloseasca. Opera: Settings -> Privacy & Security -> Clear Browsing Data. Si aici poti pastra parolele

- scapa de extensiile care-ti incetinesc browserul si calculatorul. In timp, incepi sa aduni o intreaga colectie de extensii si poate ti s-ar parea greu sa renunti la unele dintre ele. Insa, poate daca ai vedea cata memorie mananca, decizia ti-ar fi mai usor de luat. Google Chrome -> deschide broswerul, mergi la Tools > Task Manager (sau apasa Shift+Esc). Ca sa vezi mai intai extensiile, aranjeaza-le cu un click pe tab-ul "Tasks". Asa iti va fi mai usor sa vezi care dintre ele iti consuma cele mai multe resurse.

Daca vrei si mai multe informatii, apasa pe "Stats for nerds", in stanga jos. Mozilla Firefox -> procesul se adreseaza mai mult utilizatorilor avansati. Scrie "about:support" (fara ghilimele) in bara de navigatie. Copiaza ID-ul extensiei pe care vrei sa o verifici. Deschide un tab nou si scrie "about:memory" (fara ghilimele). Bifeaza optiunea "Verbose" si apoi apasa butonul "Masoara". Cauta ID-ul extensiei in pagina de rezultate (apasa Ctrl-F). Daca lucrezi cu 2 tab-uri, poti verifica la fel si celelalte extensii. Opera -> scrie "opera:cpu" (fara ghilimele) in bara de cautare, apasa enter si vei vedea ce resurse iti consuma acestea. Internet Explorer, poti doar sa vezi o lista a addon-urilor (Tools > Manage Add-ons). In functie de timpul reincarcare, poti decide care dintre ele iti incetineste cel mai mult browserul si il poti dezactiva.

- scapa si de fisierele temporare din Windows -> Start -> All Programs -> Accesories -> System Tools -> Disk Cleanup. Iti recomand CCleaner, un utilitar care-ti sterge repede toate fisierele inutile.

- scapa si de programele inutile pe care le-ai instalat, poate fara sa stii. Toolbar-uri, extensii, adware sau programe-spion care-au venit la pachet cu un program ok. Mergi la Control Panel -> Programs -> Uninstall a program si vezi ce poti dezinstala. Ai grija insa ce stergi si nu apasa butonul "Uninstall" fara sa fi verificat insa la ce foloseste programul respectiv. Daca ai nevoie de sfaturi, incearca utilitarul Should I Remove It. Should I Remove It iti explica procesele din task manager, iti arata ce face fiecare program si iti spune daca e bine sa il dezinstalezi sau nu. Fiecare program are atasat si un scor dat de utilizatori.

- actualizeaza browserul la cea mai noua versiune din Help - About...

- scaneaza calculatorul cu un antivirus. Avira, Avast, AVG sau Malewarebytes sunt gratuite.

- daca folosesti router, o conexiune wireless si nu prea ai semnal, incearca sa ii schimbi locul. E posibil ca amplasarea initiala a routerului sa afecteze calitatea semnalului wireless. Foloseste Heatmapper pentru a gasi cel mai bun loc in care sa amplasezi routerul (print http://i.imgur.com/sP2y0FE.jpg )/

- verifica daca nu cumva reteaua ta e folosita si de altii. Daca da, atunci ar fi cazul sa-ti securizezi reteaua wireless. Foloseste inSSIDer pentru a schimba canalul semnalului wireless (iti gaseste canalul cel mai liber)

- actualizeaza firmware-ul routerului sau instaleaza un firmware custom. Cauta update router aici sau pe site-ul oficial

- verifica daca driverele placii de retea sunt actualizate sau nu. Pentru asta foloseste un Driver Scaner sau Driver Genius sau Driver Slim sau ONLINE aici click pe ->Start the detection click pe Installation (instaleaza agentul My-Config). Dupa instalare click pe ->Start the detection, il lasi sa scaneze apoi intra in ->My drivers si instaleaza driverele vechi sau lipsa.

Daca dupa toate astea problema persista e cazul sa suni la providerul tau de internet. Iti poate verifica conexiunea si asa vei afla daca problema chiar e la de tine sau nu. Daca e la tine, ai doua optiuni: schimbare router si upgrade pc (placa de baza)

Have a nice day,

Nelu!

46 răspunsuri:
| Dragonullbul a răspuns:

Imi iau de la romtelecom, Vodafone, digitv

| Florescu_Adita_1990 a răspuns:

Desigur dar stiu decat pe net:
1.dai pe start
2.cauti regedit
3.il accesezi
4.dai pe HKEY_CURRENT_USER
5.deschizi
6.cauta si deschide software
7.aici cauti Microsoft si il deschizi
8.cauti windows si deschizi
9.deschizi current version
10.gasesti internet si iti apar mai multe foldere
11.creezi un 32 bit folder si numele,, maxconnectionperserver'' si altul numit maxconnectionper1_0server
12.odata ce le-ai creeat dai click dreapta si dai modify la ambele
13.bifeaza decimal si scrie 4000000000fix
14.gata
15.ichizi paginile si repornesti google chrome

| narcis137 a răspuns:

Daca vrei viteza mare platesti mai mult

| neluL explică (pentru narcis137):

Threadul este pentru cei care platesc de exemplu 20 MB si beneficiaza de 12 MB si nu este pentru cei care platesc 20 MB si cu aceste indicatii beneficiaza de 30 MB!

| andreicristian1007 a răspuns:

La mine a mers modificarea asta in registry
http://www.youtube.com/watch?v=oes7HFKtyv0

| vavava456 a răspuns:

Te poti uita la profilul meu si sa mi raspunzi la niste intrebari? Multumesc mult!

| tibulisa560 a răspuns:

Mersi.

| George_Razvan_1986 a răspuns:

Asculta la nea razvan:
scanezi cu adwcleaner, malwarbytes
dupa pui dns care mareste cu 20 la suta
dezactivezi pachetul Qos.
DUPA care driver silm sau driver buooster ca sa agiornezi driverele care sunt mai vechi
IAR ultima e cea mai tare cu o chiaveta usb bagata in comp minim 4 giga faci ready boot
cureti cu ccleaner toate cokie-ri
faci din comp disk defrag, si clean care ai dubluri in comp
dai un restart la comp dupa ce ai facut toate astea si viteza va creste minim de 3 ori mai mare
EU DE LA 1, 2 AM VITEZA VORBESC AM AJUNS LA DE LA 4 LA 6 DA-TI SEAMA SI LA UPLOAD A CRESCUT CU 10 SAU 15 TINAND CONT CA IN TOATA EUROPA ESTE DE 40 EU CU 50 MERG DESTUL DE REPEDE CHIAR DE MI SE PARE LENT SI TOATE ASTEA DOAR PRIN WI FI NU SUNT COLEGAT CU CABLU SPER SA VA FIE DE AJUTOR TEST FACETI LA SPEEDTEST.NET
DACA VA PLACUT ASTEPT PAREREA VOASTRA... ORICUM NU STIU DACA O SA MAI INTRU PE SITE AICI DIN GRESEALA AM DAT SI EU