| uNKN0Wn a întrebat:

Cum se instaleaza Ubuntu?

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Dupa ce descarci imaginea de pe http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download(iti recomand versiunea 10.04 mult mai stabila) arzi pur si simplu imaginea pe un cd, daca nu ai procesor pe 64b atunci limiteazate la o versiunea de ubuntu pe 32b. Dupa ce ai obtinut imaginea pe cd asigurate ca ai cel putin vreo 10 GB nealocati spatiu pe HDD iar mai apoi din bios sa ai setat la bootare primary pe DVD-RW/DVD-ROM/CD-ROM/CD-RW etc. Dupa ce toate aceste conditii au fost indeplinite baga cdul cu ubuntu in unitate da restart calculatorului. In prima faza iti va cere sa-ti alegi limba (exista si limba romana pentru o instalare mai facila). O sa vezi ca ai 2 posibilitati sa rulezi sistemul de operare direct de pe CD de proba ca sa vezi cum arata sau sa-l instalezi. Daca alegi sa-l instalezi o sa inceapa sa te intrebe de sanatate :D adica: locatia, limba in care vrei sa-l instalezi, modul de instalare(daca vrei sa razi tot hardul si sa ai doar ubuntu, daca vrei sa-l instalezi langa windows sau daca vrei sa-l instalezi manual, in prima faza iti recomand sa-l instalezi langa windows pana te obisnuiesti) setarile tastaturii si foarte important un user si o parola (pe care iti recomand sa le notezi undeva ca sa nu le uiti), ubuntu este dependent de parola nu faci nimic fara ea, securitate adevarata. Dupa care va incepe instalarea, poti sa-ti iei o bere va dura in jur de 10 min in functie de sistemul pe care instalezi. Dupa instalare vei da un restart si-ti va cere sa scoti cdul din calc si sa apesi enter. Ubuntu este presetat la inceput sa-ti blocheze ecranul daca nu-l folosesti o perioada de timp daca vrei sa nu bagi parola de fiecare data cand lipsesti de langa calculator intra la Systems /Preference / Screensaver si acolo debifeaza optiunea de lock computer dupa care inchide fereastra respectiva. Sper ca ti-am fost de ajutor, pentru mai multe informatii acceseaza http://forum.ubuntu.ro/

4 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Descarci ultima versiune de aici : http://ubuntu.ro/, faci imaginea bootabila si dupa instalarea e floare la ureche.

| djgabisuciu a răspuns:

Vrei sa stergi sistemul tau curent de operare? (WinXP, 7, Vista, sau ce ai)

| djgabisuciu a răspuns:

Poti sa-l instalezi sub windows direct de pe cd (are el installer)
Daca vrei sa-l instalezi pe un alt pc intra in boot menu (esc/f11/f12 de obicei) sau in bios (del/f2/f10 de obicei) si pune CD-ROM-ul (sau ce ai) inaintea harddiskului la ordinea sevcentei de boot.

| djgabisuciu a răspuns:

Poti sa-l instalezi sub windows direct de pe cd (are el installer)
Daca vrei sa-l instalezi pe un alt pc intra in boot menu (esc/f11/f12 de obicei) sau in bios (del/f2/f10 de obicei) si pune CD-ROM-ul (sau ce ai) inaintea harddiskului la ordinea sevcentei de boot. Si de acolo te descurci