| adina68 a întrebat:

Cum se instaleaza Windows XP pe un laptop Fujitsu Siemens Amilo?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| kan3 a răspuns:

Buna adina/pentru inceput iti trebuie windows xp cu drivere sata.introduci cd apesi f8 butezi si instalezi

7 răspunsuri:
| Zoombe3 a răspuns:

La fel ca pe orice alt calculator; sau daca nu merge inseamna ca ii trebuie vista. Laptopul meu nu merge decat cu vista, i se face rau cand vede xp. Nu's care-i faza.

Bula
| Bula a răspuns:

Instalezi la fel ca si pe alte calculatoare, de pe cd-ul de instalare. Drivere pentru XP nu gasesti la fabricant, dar "interoghezi" calculatorul despre componente si le descaci de pe net. Fara drivere, aparatul seamana cu un melc...de cursa.

| adina68 explică:

Multumesc zoombe3 si Bula.
@Bula: Se fac cumva si anumite setari in Bios?

| Krina a răspuns:

Ca la orice calculator.
Bagi cd, ii dai boot si e simplu.Iti cere pe pasi ce setari sa faci.
O sa mai ai nevoie de drivere (de placa de baza, sunet, video) si codec-uri.
Poti sa cauti pe google in functie de modelul laptopului, sau intri direct pe site-ul oficial.

| cristiteo a răspuns:

instalezi ca pe un windows normal numai ca trebuie sa dezactivezi din bios optiunea AHCI.
Aici detalii despre dezactivareAHCI
http://www.videotutorial.ro/? p=921
Aici ai detalii despre o instalare de xp
http://www.videotutorial.ro/? p=425

| adina68 explică:

@Cristiteo: Mii de multumiri. Extrem de folositoare filmuletele, m-au ajutat f.mult.
Multumesc si celorlalti care m-au ajutat, de la fiecare am invatat cate ceva.
Pacat ca nu pot declara mai multe raspunsuri castigatoare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu pe un laptop Acer cum se pune tot asa ca pe un calculator obisnuit?