| Gaby57 a întrebat:

De ce procesoarele Intel sun mult mai scumpe decat cele AMD? Nu vreau raspunsuri "alea Intel sunt mai performante". 2 exemple de procesoare aproape cu acealeasi performante:
http://www.emag.ro/......DJ8GW3BBM/
http://www.emag.ro/......D007KMBBM/

Intel costa 5600 AMD 600. De ce? Au aceeasi frecventa, nuclee, aprox aceeasi mem Cache.
Care e problema?

2 răspunsuri:
| AndreiM77 a răspuns:

In momentul de fata, da procesoarele Intel sunt mai performante.
Ce ai facut tu, comparatie dintre cele 2, adica... nu poti compara un i7 6900k cu banal fx8320e. Da, ca frecventa, memorie cache sunt asemanatoare, dar nu ca performante.
Adica fx8320e este din anul 2012, este vechi ca generatie fata de un 6900k din anul 2016. fx8320e este fabricat pe tehnologie de 32nm, fata de 14nm cat are 6900k. Diferentele sunt enorme cand le compari intre ele. Frecventa nu conteaza in mare parte.
Mai jos am lasat link catre un site ca sa vezi exact despre ce vorbesc si prapastia dintre cele 2.
http://cpu.userbenchmark.com/......3605vs2985

| peperonies a răspuns:

6900k'u ala e ani lumina peste 8320e. Daca nu stii multe lucruri despre pcuri in general par foarte similare dar hai sa vorbim numere.

De ce trebuie sa tii cont e un aspect de care lumea nici nu stie, ce sa mai vorbim dezbata si anume instructiuni pe ciclu.
6900k-ul ala clock pe clock are cel putin 50% mai multe ipc-uri decat amd-ul ala care daca il pui pe fiecare core e cu cel putin 400% mai bun de unde si pretul. Acum in lumea reala nu functioneaza chiar asa dar e un punct de plecare. 8320e-ul ala e comparabil cu un i3 ca performante.