| DeeaCarmen a întrebat:

De ce se vrea scindarea marilor firme de tehnologie?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai concret se poate?

| flixbuster a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nici oamenii nu e bine sa aiba prea multa putere: puterea corupe iar puterea absoluta corupe in mod absolut.

| Bizon95 a răspuns:

Se numesc legi anti-Trust, in general daca o singura companie ajunge prea mare, poate deveni atat de puternica incat sa fie o amenintare la guvern si chiar armata

in plus, cu cat o companie e mai mare, cu atat e mai greu de urmarit (contabilitate, fisc, etc.) si asta e o forma de control anti-companii din punctul asta de vedere

ce poate face o companie mare?
simplu, poate ascunde cateva zeci chiar sute de milioane de $ cu care sa plateasca un ucigas platit... sau mai multi, care sa omoare pe cine sta in calea unei afaceri de zeci de miliarde, sau sa manipuleze piata, sau bursa, etc.

asta e unul dintre lucrurile cele mai de speriat din lumea asta