| Sandrina a întrebat:

Este adevarat ca telefoanele mobile emana radiatii daunatoare sanatatii?

Răspuns Câştigător
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

"The impact that mobile phones have on health is unclear. Some scientific studies have linked use of mobiles to headaches, memory loss and cancer, while the industry claims that they are perfectly safe." ( http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/314363.stm )
Cel mai probabil - DA, SUNT DAUNATOARE.

8 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

este foarte adevarat. sunt multe tipuri de radiatii care le emana. este important ca atunci cand tii telefonul in buzunar sa-l tii cu tastatura spre corp sau noaptea cand dormi sa nu pui telefonul in apropierea capului. de asemenea, se pot face alergii la ureche si pe fata din cauza metalului din care e facuta carcasa. este recomandat sa se foloseasca hands free-ul.

| Sorin_2635 a răspuns:

Este o disputa constanta pe tema asta, Ministerul Comunicatiilor spune ca radiatiile emise nu depasesc limitele admise de UE, la fel si operatorii sau producatorii GSM. Unii cercetatori spun ca da, sunt nocive, insa dovezile nu sunt concludente.

| angel_dutza a răspuns:

Exista filmulete pe internet care arata ca telefoanele emana caldura (de la radiatii) atunci cand sunt in functiune. Nu stiu ce sa spun, probabil ca sunt nocive, am citit in ziar ca cercetatorii spun ca nu ar trebui folosite prea mult celularele.

| Horia25 a răspuns:

Un raspuns punctual: da, emana radiatii, unele telefoane mai mult decat altele, dar in limitele impuse de lege. Partea proasta este ca nu sunt studii concludente despre efectele radiatiilor. Ele se numesc EMF – electromagnetic field. Recomandarile specialistilor sunt acelea ca nu ar trebui folosite de copiii pana in 12 ani. Iata un link util de la Organizatia Mondiala a Sanatatii http://www.who.int/peh-emf/project/EMF_Project/en/index.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA este adevarat, dar cu parere de rau depindem de acest obiect ceea ce e foarte rausad

| Flynn2001 a răspuns:

Foarte adevarat. Poti face cancer de la ele. Si stii ca de cancer nu mai scapi.

| explorer a răspuns:

Nu este adevarat, deoarece lumina vizibila este o radiatie electromagnetica mai puternica decat microundele folosite de telefonul mobil.Inca nu am vazut pe nimeni bolnav de la lumina vizibila.