| Anaettee a întrebat:

FUNDA! Am nevoie de un model de scrisoare de recomandare!

Răspuns Câştigător
| KoNeTi a răspuns:

In calitatea mea de profesor la [Universitatea], am cunoscut-o/ l-am cunoscut pe studenta/ul [Nume Prenume] in cadrul cursului si seminarului de …. in anul universitar 20…/20…, la [Facultatea] din cadrul [Universitate], [Oras].
Studentul/a [Nume Prenume] s-a remarcat fiind activ/a la seminar, a manifestat preocupare pentru a-si insusi cunostintele predate la curs, dar mai ales pentru aplicatiile si studiile de caz de la seminarii. Mi-am format convingerea ca este un/o student/a constiincioas/a, manifesta solicitudine la toate activitatile cerute.
Totodata a demostrat reale aptitudini de lucru in echipa in vederea realizarii temelor si proiectelor de seminar, dar si in afara acestora, implicandu-se in diferite activitati extracurriculare, care contribuie cu siguranta la dezvoltarea sa profesionala si personala.
Am de asemenea convingerea ca orice activitate pe care doreste sa o intreprinda va fi tratata cu maximum de responsabilitate si seriozitate, ca si in procesul educational de la facultate, fiind o persoana meticuloasa, perseverenta si foarte ambitioasa. [Prenume] este comunicativ/a, deschis/a, sociabil/a si mereu dispus/a sa accepte noi provocari.
In aceste conditii il/o recomand cu toata caldura pe studentul/a [Nume Prenume] pentru programul dumneavoastra Erasmus in [tara in care va pleca].
Pentru intrebari, va stau la dispozitie la adresa de email: [Adresa Email] si telefon: [Numar Telefon].
Prof. Daniela Ionescu

3 răspunsuri:
| ReusxD a răspuns:

Bună!

Continutul acestei scrisori prezinta o persoana, relevandu-I calitatile si disponibilitatile intelectuale, afective si practice.

Scopul ei este acela de a convinge destinatarul de oportunitatea selectarii persoanei recomandate in postul/functia vizata.

Scrisoarea se pune in plic deschis si se inmaneaza solicitantului recomandarii sau, uneori, se poate trimite prin posta.

Structura:

* In partea dreapta, sus, se noteaza localitatea si data, cu virgule intre cele doua; luna se noteaza cu litere.

* Formula de adresare va cuprinde functia destinatarului (notata cu majuscule) si intreprinderea / institutia condusa. �Stimate Domnule Director al Fabricii de ��. Ea se plaseaza in centrul foii.

* Continutul: debutul se va realiza prin formule ca: �Va fac cunoscut��, �Va prezint�, �Am onoarea de a recomanda�.

Urmeaza calitatile celui recomandat insotite de exemple din performantele acestuia, legate de activitati tangentiale functiei pe care o vizeaza.

* Inaintea incheierii se insereaza formule legate de multumirile anticipate, speranta fixarii unei intalniri celui recomandat in vederea unui interviu.

* Incheierea trebuie sa fie protocolara, chiar daca destinatarul este cunoscut expeditorului, avandu-se in vedere calitatile actului official al recomandarii: �Cu salutari respectuase,�, �Ce deosebita consideratie,�.

Numele complet (prenume, nume) al expeditorului va fi precedat de functia acestiua: prof. Ion Popescu.

Pa, pa!

| TatianaIstrate a răspuns:

Poate-ti place asta de aici. Exista unul si in engleza -- https://cariera.ejobs.ro/model-de-scrisoare-de-recomandare/