| CatrinaAndreea a întrebat:

Am un tv Phillips si vreau sa setez canalele si imi cere codul pin. Care este acela? Sau unde il pot gasi? Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Televizorul cere cod pin doar daca l-a setat cineva.
La unele aparate (gen telefoane etc.) codul PIN initial este scris in cartela SIM, si este scris pe ambalajul cartelei noi. Totusi, acel cod PIN va fi cerut doar i cazul cand se activeaza din setari modul de siguranta cu codul PIN.

Furnizorii de televiziune folosesc, de asemenea, cod PIN pe cartela de identificare tot pentru siguranta accesului (restrictie pentru copii sau pentru alti neavizati), dar activarea "cererii" codului se face tot din setarile televizorului (ca si la telefoane).

In concluzie, daca tu ai introdus codul PIN, atunci tot TU il poti si dezactiva, din setarile televizorului.
Daca n-ai introdus cod propriu, atunci se foloseste codul implicit "de fabrica", care - cel mai des - este 0000 sau 1111.

1 răspuns:
| MihaiNabul a răspuns:

0000 e codu pin. daca nu merge,suna la reprezentanta de unde ai internet/televeziune gen vdf, upc, telekom, digi24, etc