| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un televizor vortex smart si cand imi conectez telefonul la el nu inteleg ceva.
De ce nu are aceeasi claritate ca pe telefon?
Aceleași lumini?
Cum sa fac sa aiba aceleași lumini si claritate?
Va rog!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe televizor vezi "puricii" din imagine mult marite fata de ecranul telefonului (pe care-l vezi "clar" din cauza inertiei ochiului). Mai ales daca fotografiezi cu zoom (digital), imagine se pot vedea catastrofal pe TV.

De asemenea, culorile telefonului sunt astfel reglate incat sa-ti vezi pozele cat mai "frumoase", iar acel reglaj este mult diferit decat pe TV.

Pentru a avea poze clare pe televizor, ai nevoie de rezolutie mai mare sau egal decat a lui, ceea ce se realizeaza cu camere cu minim 5x mai mare rezolutie decat a TV si preferabil prelucrata si claritatea imaginilor.
Deci, trebuie sa ai o camera de minim 8-10MPx si post-procesare a imaginii pentru a avea acelasi claritate si lumini.