| J0B0MAT a întrebat:

Hey, știe cineva de unde pot roti un video în bsplayer? Sau eventual în alt program.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In VLC Player (program mult mai bun decat BS Player, ce include toate codecurile necesare, nu trebuie sa instalezi tu nici un codec):
Daca doresti sa rotesti la 90 grade in versiunea pentru PC:
Tools - Effects and Filters -
alegi Video Effects, adica Tabul din mijloc -
click pe Tabul Geometry - si bifezi cele 3 casute de selectie din partea stanga (Interactive Zoom, Transform si Rotate)
La Transform alegi rotate 90, 180, sau ce valoare doresti.

In versiunea de Android, daca clipul a fost filmat in format Peisaj, si vrei sa il rotesti la 90 grade sa il vezi pe toata lungimea telefonului,
VLC are automat aceasta functie, tu doar trebuie sa pozitionezi telefonul in format Piesaj si sa il tii drept, adica sa pozitionezi ecranul paralel cu privirea ta, sa nu fie sub un anumit unghi.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deschizi filmul in BSPlayer, click dreapta pe imagine, dupa care click options-->filters-->advanced-->dublu click XviD MPEG-4 Video Decoder-->click About-->bifezi casuta Flip video.

| sierra1 a răspuns:

De aici "Rotate video (clockwise)":

https://video.online-convert.com/convert-to-avi

apropo, bsp nu-l rotește ci doar îl "răstoarnă"