| Florindfhgf a întrebat:

ma puteti ajuta si pe mine cu una din aceste probleme de informatica si sa mi`o explicati apoi va rog :d
mh

1. Sa se transforme un sir din litere mici in litere mari.

2. Sa se transforme un sir din litere mari in litere mici.

3. Sa se determine frecventa de aparitie a unui caracter intr-un text.

4. Sa se genereze toate prefixele / sufixele unui cuvant.

5. Se citeste un text dintr-un fisier si un caracter c. Sa se determine de cate ori se gaseste caracterul in text (nu se face distinctie intre literele mari si literele mici).

6. Se citeste un text de la tastatura astfel incat cuvintele sa fie separate printr-un singur spatiu si imediat dupa ultimul cuvant se scrie punct. Textul va fi scris pe un singur rand.

a) Sa se determine cate cuvinte contine textul. De ex : "Ana are mere." Contine 3 cuvinte.

b) Sa se determine daca textul are cuvinte distincte (se ignora diferenta de cheie).

c) Sa se determine daca textul contine cifre.

7. Sa se determine de cate ori se gaseste un cuvant intr-un text.

8. Codificati un text astfel incat litera a sa devina c, b sa devina e s.a.m.d.

9. Sa se sorteze alfabetic un sir de cuvinte (eventual, fara a distinge literele mici de cele mari).

10. Codificarea pasareasca a unui cuvant (dupa fiecare vocala, se pune litera p urmata de acea vocala). Ex : informatica à ipinfopormapatipicapa

11. Se citesc n cuvinte. Sa se afiseseze grupurile de cuvinte care rimeaza (au ultimele 2 caractere identice).

12. Sa se desparta un text in cuvinte si sa se afiseze cuvintele separate. Sa se afiseze cuvantul de lungime maxima.

13. Sa se verifice daca doua cuvinte sunt sau nu anagrame.

14. Sa se numere aparitiile unui cuvant intr-un text.

15. Se citeste un numar real de la tastatura. Sa se trunchieze astfel incat cifrele ramase sa formeze o secventa monotona.

Ex. 34. 59483 ®34.59; 24.1276 ® 24

16. Se citeste un sir de caractere alfanumerice. Consideram ca literele sunt separatorii numerelor. Afisati datele de tip numeric preluate in ordine din sirul citit. Numerele vor fi scrise cate unul pe o linie.

Ex.

in.txt out.txt

a23sc345ss5e 23

17. In directorul curent se afla fisierul cuvinte.txt care contine mai multe linii de text formate din cuvinte separate de cate un spatiu. Sa se afiseze cuvintele care au cel putin 3 consoane sau 3 vocale consecutive.

18. Se citeste un sir de caractere. Sa se afiseze sirul oglindit din care lipsesc vocalele.

19. Se da un text de maxim 30 de caractere. Sa se listeze toate cuvintele de doua caractere din acest text.

20. Se introduc de la tastatura cuvinte pana la citirea cuvantului stop.

1 răspuns:
| PrecioussGirl a răspuns:

Cine dracu crezi ca sta sa rezolve asa ceva?laughing) looool