| anonim_4396 a întrebat:

pe o placa de baza Asus P5B Deluxe merge vreun procesor AMD sau numai Intel? Pe site-ul celor de la Asus am vazut doar procesoare Intel compatibile dar eu as vrea sa-mi iau un amd.
Mulțumesc de ajutor!

5 răspunsuri:
| TeodorofFlavius a răspuns:

Pai gandeste asa, CPU AMD- CERC CPU INTEL PATRAT ai o placuta cu o gaura in forma de patrat nu incape un triunghi.

| laurentiu80 a răspuns:

Pe placa ta baza merge si numai procesoare de la Intel pe socket 775. Nu vei putea niciodata sa instalezi un procesor AMD pe o platforma Intel, deoarece difera socketul.

| pkpdionut a răspuns:

E compatibila doar cu Intel.Ca sa pui AMD trebuie sa schimbi si placa de baza.

| KodrutZ a răspuns:

Pai si aia de la Asus crezi ca degeaba au site-ul ala? Sau de fapt au facut placile de baza sa mearga si cu AMD dar vor sa tina asta secret? Geez...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa ta este compatibila doar cu Intel si numai cele ce au socket LGA775 si FSB(Front Side Bus) de 1066/800/533 MHz. Citeste si pe aici: https://www.asus.com/Motherboards/P5B_Deluxe/specifications/