| RaziMaaaaa a întrebat:

Sal TPU!
Ce s-a intamplat cu Placile video? Anul trecut 1060 ti 6 gb era 1100-1200 anul asta 2000-2200 ce se intampla? Am inteles ca se cumpara pentru minat monezi virtuale.
Isi vor revenii la pret anul asta?

8 răspunsuri:
| Afrodita091238654 a răspuns:

Cred că da. Dar depinde. Și. De placă.

| CosminFlo a răspuns:

Cele de 6 gb nu au fost niciodată atât de ieftin... Asta s-a întâmplat cu cele de 3 au fost la prețul menționat de tine si au crescut pe la 1400 de lei cam așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor trebui inevitabil sa mai scada (chiar sa si dispara) cand vor aparea modele/serii noi. Dupa aia cine stie...n-avem globuri de cristal.

| marian37 a răspuns:

Eu am auzit ca ar fi si de la faptul ca Samsung, care se ocupa cu memoria, s-au focusat pe altceva tot timpul asta.

| alexandru5678 a răspuns:

O sa isi revina preturile cam prin aprilie/mai. Cand o sa apara placile video generatia 2000. Da, pretul a crescut din cauza mineriilor de bitcoin. O sa isi revina.

| Sn4k3 a răspuns:

N-are cum 6gb sa fie 1200, nu ai vazut tu bine.

Răspuns utilizator avertizat
| bogdan324 a răspuns:

Stiu,si mie imi vine sa ard fiecare fabrica de minat si pe cei care folosesc cumpara placi video in numar mare pentru scopul asta, hai ca mai zic daca omu' isi cumpara 1-2 placi video si mineaza cu ele, da sa cumperi 6+ placi video deja e risipa ca oricum treaba asta cu mineritul n-o sa tina mult, faza e ca oamenii vor sa scoata bani fara sa munceasca si d-aia fac investitii atat de riscante in placi video.