| mitica1234 a întrebat:

O sa incep cu inceputul astazi mi-am cumparat un Laptop Lenovo G500 IntelCore i3, AMD Radeon 2G, 4gb ram, 1Tb Hdd, insa aici intervine problema cand incerc sa intalez windowsu intalnesc cateva probleme cum ar fi:
1. in bios imi zice hard disk not detected
2.imi buteaza windows ii dau instal, iar cand ajunge la partea cu partitiile abserv ca nu imi apare nimic si zice cam asa "We couldn't find any drivers.To get a storage driver, click Load driver...
3.ii dau load driver iar acum zice altceva
To install the device driver for your drive insert the installation media containing the driver files, and then click OK
Note:The installation media can be a CD, DVD, or USB flash drive si am 3 optiuni Browse OK si cancel
4. daca ii dau ok zice:
No signed device drivers were found.Make sure that the installation media contains the correct drivers, and then click OK
5. tin sa precizez nu am instalat pana km windowsu pe el este nou

Va rog frumos sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| shannygelu a răspuns:

Daca nu ti l recunoaste in bios atunci ai o problema de hardware du-te inapoi la magazine si le arati problema cred ca nu au facut un update de bios sa poata recunoaste 1 tb pe el nu te apuca sa faci tu update de bios mergi la magazin

| horia2012 a răspuns:

Intra in BIOS la Cmos setup si vezi ca pe acolo, pe undeva HDD e vazut ca
"drive 0", "drive 1", sau "Primary or Slave" si comuti pe "ON" ca in foto:
http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/168595en
foto
http://support.seagate.com/kbimg/48-12.jpg
Daca instalezi XP, trebuie sa intri in BIOS si sa cauti functia AHCI\IDE si sa comuti pe IDE.

| AlinChis a răspuns:

Du-te mai bine la un specialist IT!