| LLuucckk a întrebat:

Am de facut in JAVA urmatoarea problema :

Sa se calculeze inaltimea unei stive si sa se determine daca valoarea sa se regaseste ca element in stiva.

Cineva care se pricepe ma poate ajuta? Multumesc

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Ce insinuezi prin inaltimea unei stive? Numarul de componente? Suma lor? Chiar nu-mi dau seama... Daca e numarul de componente sau suma e simplu, extragi fiecare componenta in parte, si pentru nr de componente, faci un contor, iar pentru suma, adaugi fiecare element la suma. Apoi verifici daca suma sau nr de componente se afla in stiva, parcurgand-o din nou pe toata.