| PicuMotanu a întrebat:

Am o problema la masinile virtuale Virtualbox si VMware Player si la PRO, imi dau eroare cand vreau sa creez o masina virtuala.
La Virtualbox imi apare eroarea:0x80004005
La VMware PRO apare:an error occurred while attempting to create the directory:C:\Users\Public\Documents\Shared Virtual Machines
La VMware Player:Unable to create a new virtual machines:Cannot open configuration file D:\virtual machine \Windows XP Professional.vmx. Access is denied.

Incerc sa instalez o masina virtuala care sa ruleze windows xp si nu reusesc. Vreau ca sa testez niste aplicatii fara sa-mi expun PC-ul.

Nu mai pot sunt cu nervii la pamant, am incercat sa umblu prin task manager, dar fara succes.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Categoria e ok, stai calm. Una la mina, vezi sa fie activata virtualizarea hardware in BIOS. A doua la mina, vezi sa ai drepturi de administrator cand rulezi softurile mentionate. Daca nu e nici una dintre astea doua... asteptam sa mai raspunda si altii, ca m-ai facut curios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Click dreapta pe VBox și dai pe Run as Administrator.

Faci configurațiile necesare și ar trebui să funcționeze.

| danutzu96 a răspuns:

VirtualBox nu are drept de acces pe foldere-le alea. Dai run as Administrator. Daca nici asa nu merge citeste asta http://freewisdoms.com/......l-machine/