| Petru_Boia_1992 a întrebat:

Salut Am un Leptop HP620 si socket ii 478 oare merge si procesor pentru socket mai mare? Daca nu aratatimi niste procesoare pentru socketul meu dar sa fie quad si frecvenbta de la 2.4 in sus.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Socketul este PGA478. Nu merge un procesor cu alt socket. Mai mult, procesoarele la "laptop-urile" astea (nu "Leptop") sunt lipite de placa de baza. Nu stiu cum este la al tau! In situatia cand este lipit schimbarea se poate face numai in ateliere specializate. Mai mult, ai doar frecventa FSB de 800 Mhz si nu merge mai mare si nu se mai fabrica asemenea procesoare. Deci, solutia: vinde-l! Apoi mai pui ceva bani si-ti iei altul. Uite pe aici preturi: https://www.okazii.ro/cautare/laptop+hp+620.html

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

La un laptop nu poti schimba procesor, placa video, etc numai HDD si rami, atat!

| anonimg a răspuns:

Procesor nu gasesti la el. Vinde-l si ia-ti altul: http://www.samwise.ro/......-ddr3-4017