| GoodLuck15 a întrebat:

Am un microfon behringer c1-u,acela pe usb.
Cand inregistrez se aude un tiuit din microfon la unele cuvinte.Nu e bazait ci e un tiuit accentuat care deranjeaza
Stiti vreo rezolvare?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie atenuata gama de frecventa a tiuitului, pana la disparitie.
Acesta se poate face cu un egalizator de sunet fizic sau pe calculator cu un egalizator asemanator celui din programul Winamp.

| darrio2007 a răspuns:

„MICROFONIA este un proces interactiv în „buclă de retur", o retroacțiune care apare prin formarea de bucle sonore între un microfon și un difuzor aflat prea aproape, care preia sunetele emise de acesta.[1]

Microfonia se manifestă printr-un șuierat care se produce atunci când semnalul din difuzoare este preluat de microfoane, reamplificat, trece prin din nou prin difuzoare, este preluat din nou, reamplificat și tot așa într-un cerc vicios.

Evitarea microfoniei presupune utilizarea de microfoane unidirecționale în locul celor omnidirecționale. Microfonul nu trebuie să fie îndreptat direct către sursa de sunet și să fie departe de difuzoare."
Wiki: