| BezeaToxica a întrebat:

Cine imi explica care este faza cu Overcloking?
Daca fac asta la procesor am ineteles ca-i maeste frecventa.
Eu am un AMD Athlon II x2 250 si am gasit videoclipul acesta (https://www.youtube.com/watch?v=9ENmdEIaoHsv ).
Daca fac ca acoo o sa ma ajuta in jocuri? Ce diferenta o sa fie?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Faza cu overclocking-ul e ca atunci cand ii este crescut voltajul ii creste si viteza de procesare. insa dezavantajul OC-ului este ca trebuie sa ai un sistem de racire bun. pentru ca overclockingul asa cum ii spune si denumirea, inseamna cresterea performantelor peste limita normala. asta aduce cresterea temperaturilor si a gradului de uzura al componentelor.
recomandat e sa faci overclock pe perioade scurte de timp. si nu ca metoda permanenta pentru imbunatatirea performantelor

1 răspuns:
| Jipa95 a răspuns:

Si daca ii faci OC cu ce o sa te ajute? Plus de asta ai nevoie de o racire mai buna, placa de baza ok, sursa de calitate, etc. In jocuri conteaza foarte mult placa video asa ca stai pe bara daca nu sti cu ce se mananca OC-ul.