| SSaleu20 a întrebat:

Salut, procesoarele de laptop se schimba la fel de usor ca cele de pe pc? Doar il scoti si pui altul?
Am inteles ca unele laptopuri au procesorul lipit de placa de baza, cum imi dau seama ca e lipit sau nu fara sa il desfac?
Vreau sa iau un i3 gen 2 si peste 1/2luni sa ii pun un i7 de pe un alt laptop de la dezmembrat.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

laughing) Nu merge asa boier. La majoritatea sunt sudate direct pe placa de baza si aflii doar daca cauti modelul pe net si a mentionat cineva asta. Plus ca sunt toate sansele sa nu fie compatibila placa de baza cu procesorul nou si ramai si cu piesa si cu un laptop inutilizabil.

| danbnz a răspuns:

Tragi de el cu clestele... daca iese greu e lipit pe placawinking

| NLS a răspuns:

Laptopurile ieftine în general nu au procesorul liber, e sudat, tocmai ca să cumperi alt laptop când nu te mai mulțumește.
Laptopurile la care poți face acest lucru sunt mai puține. Poți afla citind review uri despre laptop.

Iar procesorul nou trebuie sa aibă nu doar același socket, dar și sa poată lucra cu răcirea unui procesor slab.
Cu alte cuvinte, ți se va arde dacă ai putea înlocui un i3 cu un i7
Laptopurile NU sunt desktop-uri.