| RaduZ20 a întrebat:

am gasit un procesor i5 9400F cu 2. 9gHz. Este ok numarul de gHz? Sau imi puteti recomanda altul pana in 1000 RON?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

De ce n-ar fi ok numarul de GHz?
E mult mai multa stiinta in spatele unui procesor. Daca cineva zice ca un procesor e mai bun ca altul ca are mai multi GHz nu are habar ce vorbeste. i5 9400F e un procesor ok pentru pretul lui.
Pentru gaming e mai mult decat suficient. Gaming decent se face si cu un i3.
i5/i7 deja intra in clasa bussiness unde vorbim de multitasking ( ceva mai serios cu i7 ) si poate gaming 4k. Sincer sa fiu nu stiu daca un i3 se descurca cu gaming 4k. Intr-adevar partea grea cade pe GPU, dar procesoru o va trage in jos. Daca vorbim si de 144Hz deja iese din discutie i3.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

E ok procesorul, se duce in turbo boost pana la 4.1. E generatia a 9-a.

| NLS a răspuns:

In 1000 RON ai asa ceva, care-i MULT mai puternic.

https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-5-3600-36ghz-box/

al tau sta mereu la 2.9 GHz, si atinge doar spike-uri de 4.1 GHz pentru perioade scurte de timp.

AMD-ul sta mereu la frecventa maxima daca e nevoie, si il poti ridica cu OC si la 4, 5GHz daca simti nevoia (cu alt cooler, nu cu cel inclus in pachet).

https://www.techspot.com/review/1885-ryzen-5-3600-vs-core-i5-9400f/

Singurul avantaj al Intelului e consumul ceva mai redus (de electricitate), insa AMD-ul nu se incalzeste chiar atat de tare ca urmare al consumului marit incat sa fie o problema reala.

Trebuie acordata atentie marita aplicarii pastei termice la AMD, procesoarele pe socket AMD au IHS-ul putin mai mare decat Intel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e slab i-ati mai bine un ryzen 5 2600, e best deal!

Funda terog?

| XYZ02 a răspuns:

Mergi pe Ryzen 3600.