| Marian2013 a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu conectorii... daca o placa de baza are conector 4 pini, pot pune pe ea cooler(3 pini)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Pentru ca poti distruge placa de baza. Un pin este masa dar ceilalti au niste curenti care trebuie sa se potriveasca cu cooler-ul. Cineva care are aparat de masura te poate ajuta. Altfel nu face asta!

4 răspunsuri:
| Warchild a răspuns:

Salut
Te referi la conectorii pentru ventilatoare presupun, normal ca poti pune al 4 lea pin este pentru controlul turatiei, si pentru conectorii de pe placa de baza cu 3 pini sunt adaptoare in care poti conecta ventilatoare cu 4 pin, Sper sa-ti fie de ajutor.

| K0sti a răspuns:

Evident ca poti! Cheia de la mufa daca observi, e pe 3 pini, nu pe 4! Greu...

| peperonies a răspuns:

Da. al 4-lea pin il foloseste doar coolerul de la cpu. ventilatoare de carcasa poti sa iti pui cu 3 si chiar cu 2.

| Warchild a răspuns:

De recomandat sa-ti pui cooler procesor in 4 pin pentru controul turatiei, altfel face ca si tractoru cand se incalzeste procesorul, eu la I5 760 ce detin am cooler
http://www.techbuy.com.au/p/212667/COOLING_CPU_FANS/Zalman/CNPS14X.asp
in 4 pin, si din softul placii de baza ASUS AI pun pe modul inteligent adica se ajusteaza viteza ventilator in functie de temperatura.