| BogdanBogdan986 a întrebat:

Am un laptop, destul de vechi, cu gpu ATI Mobility Radeon 9200, directx 9.0c, si am vrut sa rulez League of Legends pe el, insa la intrarea in joc primesc o eroare cum ca placa video nu suporta pixel shader 2.0. Exista vreo cale de a scapa de eroarea asta, cum ar fi instalarea unui driver nou sau orice altceva legat strict de software? (pentru ca nu intentionez sa schimb piese ale laptopului)

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pixel Shader tine de placa video. Nu e un driver sau program separat, ci e o caracteristica a placii. Daca jocul cere placa grafica cu Pixel Shader mai performant, singura solutie e o alta piesa (alt laptop, alt sistem) cu pixel Shader 3, 4. Laptopurile nu sunt pentru jocuri!