| krt0f1oR a întrebat:

Am un telefon cu care prind wifi (semnal bun) si la pc am un adaptor wireless, dar netul merge foarte greu pe pc.Pot da mai departe semnalul wifi de pe telefon ca sa mearga bine si pe pc?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, semnalul wi-fi captat de telefon nu se poate retransmite prin hotspot format pe telefon.
Hotspot se poate face doar daca telefonul primeste internet prin date.
Re-transmiterea semnalului wi-fi se poate face doar prin intermediul unui re-translator wi-fi.

Daca semnalul wi-fi care este "prins" de PC este mai slab ca cel "prins" de telefon, atunci trebuie sa maresti acel semnal.
Sunt mai multe modalitati de a mari semnalul wi-fi pentru PC:
- pozitionarea antenei astfel sa ai semnal cat mai mare (distanta cat mai mica)
- eliminarea obstacolelor dintre antena centrala (hotspot) si cel a PC-ului, in special cele metalice
- folosirea unei antene wi-fi exterioare, mai puternice
- folosirea unui hotspot mai puternic (de la router)
- folosirea unui re-transmitator wi-fi pentru a obtine semnal mai bun

2 răspunsuri:
| Acedri a răspuns:

Din păcate nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, in schimb poti da traficu de date fixe (internet platit ce ai prin cartela/abonament)de la telefon pe laptop prin HOTSPOT
Daca prinzi WI-FI pe telefon, nu poti da acelasi wi-fi pe laptop
Pe PC ai semnal plin? poate e de la faptul ca netul e slab/ sau laptopul ti vechi