| Cerbul47 a întrebat:

as avea o întrebare, utilizez un i7 10700k cu un cooler SilentiumPC Navis RGB 240 și o carcasa Genesis irid 300, in 100% folosință cu viteza de 4, 7 gh îmi ajunge la 80 C iar la viteza de 5, 0 gh la 90-95C.
Radiatorul este conectat în partea din fata și este conectat cu ventilatoarele din fata iar cele pe care le-am primit de la cooler le-am pus sus(pentru ca nu am mai avut loc de radiator din cauza placii de baza). Ventilatoarele au fost setate normal dar și manual diferența a fost de 5 C mai puțin.
Sunt "OK" temperaturile sau este o problema?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Temperaturile de peste 80 C sunt periculoase pentru procesor (la 100-110 C se pot defecta).

Trebuie sa reduci temperatura prin racire adecvata!