| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU, Ce procesor este mai bun dintre i5 11600KF si Ryzen 5 5600X?
Dau Funda!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e ca o comparație intre un kil de... nisip și două kile din același nisip (de ex)

https://cpu.userbenchmark.com/......2279vs4084

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ryzen-ul, dar depinde de pret! In principiu, e mai rece si il overclockezi mult mai lejer, dar ca si stock, i5-ul e cu vreo 5% mai rapid in jocuri. A, da, mai trebuie tinut cont si de faptul ca pentru Ryzen gasesti placi de baza mature care au deja peste 1 an pe piata si iti faci mai usor o idee clara asupra a ceea ce cumperi.

https://nanoreview.net/......en-5-5600x

| StefanDrg a răspuns:

I5-ul

| NLS a răspuns:

Ryzen-ul mi se pare mai avantajos, insa doar cu chipsetul dedicat seriei 5000, adică B550.

Per ansamblu, consuma mai putin curent, si e mai usor de racit.
Daca nu intentionezi sa il forjezi la maxim, e suficient coolerul cu care vine (daca iei varianta WOF sau BOX).

| IAR a răspuns:

Ryzen-ul este mai bun per asamblu pentru ca are un consum mai mic, este mai rece decat acel Intel.
Deci mergi fara griji pe acel Ryzen si iti recomand un cooler aftermarket, sa nu pui cooler stock, este varza pe timp de vara.