| Rizard80 a întrebat:


De curand am incercat sa ma apuc de lucru cu elemente grafice in CodeBlocks (versiunea 13.12) si mi-a recomandat un profesor sa incerc sa fac desene cu ajutorul bibliotecii graphics.h
Asa ca am facut un proiect si,, includ" eu graphics.h dar ce sa vezi nu merge :)
Eu ambitios din fire :) am incercat sa vad de ce nu merge si de ce persista eroarea respectiva in care zicea parca ceva in genul,,nu e definita libraria".
Dupa care am aflat ca nu e o librarie standard in CodeBloks si ca trebuie sa o descarc.
Am urmat pasii respectivi a mai multor tutoriale pe yt si pe diferite website uri care imi aratau: de unde sa descarc, in ce folder trebuie bagata libraria respectiva si cum sa umblu la setari ca sa nu am probleme la rulare.
https://www.youtube.com/watch?v=cK9pmJdTK9Y
Astfel ca am facut din nou un proiect si am facut un test cu functia main() goala.Si a mers...
Dar cand am inceput sa folosesc functia initgraph cu cei trei parametri.
Deja a aparut program.exe stopped working...
Tin sa spun ca am Turbo C++ instalat in :C si apelul functiei arata cam asa :initgraph(&gd,&gm,"C:\\TC\\BGI");
Nu prea am idee de ce imi apare acea casuta cu mesajul respectiv sau efectiv cum as putea sa o remediez astfel incat sa mearga si sa imi apara macar un arc de cerc si in CodeBlocks :) nu numai in TC.

1 răspuns: