| Iulliann a întrebat:

De curând am instalat windows-ul pe un hard al unei rude de la țară, dar pe calculatorul meu cu componentele mele (nu am avut altfel posibilitatea din alte motive). Nu am băgat niciun driver, urma să mă duc eu la țară și să bag. Când să bag hard-ul pe calculatorul acela, mi-a dat o eroare: HARD DISK FAILURE și nu mi s-a deschis nimic, își dădea restart încontinuu. Dar când l-am adus din nou acasă pe calculatorul meu, a mers fără nicio problemă. Care e cauza? M-am gândit să nu fie vreo fișă. Aștept PĂRERI, DAU FUNDĂ.

2 răspunsuri:
| xkiler007 a răspuns:

Pentru ca windows-ul cind l-ai instalat pe calculatorul tau a citit datele dela procesorul tau si cind ai introdus hardul pe alt calculator nu vede hardul!

| vladutcornel a răspuns:

Windows nu merge decât instalat pe calculatorul și componentele pe care va fi folosit.
La unele distribuții de Linux e posibil să faci ce ai făcut, dar pentru Windows trebuie să instalezi exact pe procesorul și placa de bază a rudei.