| StefanN1 a întrebat:

Din greseala am formatat un stick USB si s-au sters toate datele de pe el.
Exista posibilitatea sa recuperez datele de pe stick?
Va multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua feluri de formatare:
1. Formatare normala, cand se sterge irecuperabil intregul continut, iar datele nu mai sunt recuperabile
2. Formatare rapida, cand se sterg doar tabelele de evidenta ale fisierelor, dar fisierele mai raman fizic pe suport, pana ce nu sunt suprascrise de alte fisiere.
In acest ultim caz (2) fisierele ramase inca intregi se pot recupera cu programe speciale, cum este Recuva sau alte programe asemanatoare.

Discul formatat trebuie indepartat imediat din calculator (sau cel putin sa nu mai fie accesat in nici un fel), pana ce programul de recuperare este instalat, asta sa nu se vatameze fisierele ramase.

40 răspunsuri:
| jokarul33 a răspuns:

Din pacate nu! daca nu ai facut o copie back up la continutul stick'ului, nu mai poti face nimic! ar mai fii posibilitatea sa ii dai undo-delete( asta in cazul in care doar ai fi sters continutul, fara formatare )

| Clausd10 a răspuns:

DA. In primul rand nu mai introdu stickul in PC, pentru nici un fel de activitate.
Orice suprascriere, diminueaza sansele de a recupera datele. Apoi descarca un program de recuperare a datelor sterse. Eu am folosit RECUVA, dar poate ca sunt si altele mai bune, care sa recupereze dupa formatare. Dupa instalare, introduci stick-ul, rulezi programul si ii dai recuperare date de pe stick. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Salut! În primul rând, ignoră răspunsurile lui jokarul33 și Ramon2473, deoarece sunt incorecte. Dacă nu ai rescris nimic pe stick, datele tale sunt încă acolo. Formatarea e la fel cu orice ștergere a unui fișier: Practic, nu se șterg biții cu datele tale, ci se reseta doar o parte din date, și anume cea care conține metadatele (conține informațiii despre fișierele ce sunt pe disk). Odată ce nu există acea porțiune, PC-ul va ști că poate scrie orice parte a unui stick USB, iar dacă există, el va ști că nu poate scrie nimic pe porțiunea de memorie care care e rezervată pentru fișierele înscrise acolo.

Acestea fiind spuse, din ce am citit pe Internet, varianta gratuită a acestui program te poate ajuta, sau chiar Recuva, aici tu alegi.

http://www.recovermyfiles.com/

| azetyx a răspuns:

Exista posibilitatea.
Daca locuiesti in Bucuresti te pot ajuta eu.

Răspuns utilizator avertizat
| azetyx a răspuns:

Ce destept te crezi!
Se poate recupera si de la Delete si de la Shift+Delete.
Depinde ce softuri utilizezi.

Răspuns utilizator avertizat
Raul9004
| Raul9004 a răspuns (pentru ramon2473):

Vezi răspunsul lui Bulă. La formatare în partiția de Windows e același caz.
E quick format, care șterge doar metadatele și e full format, care șterge totul. Modul ce ți-l oferă by default windows-ul e quick format, așa că probabil mai are încă datele acolo.

Răspuns utilizator avertizat
Raul9004
| Raul9004 a răspuns (pentru ramon2473):

Dacă noi aici ne certăm doar dacă e posibil sau nu, fă o simplă căutare pe google și vezi soluții.

Ți-am dat eronat la primul tău răspuns pentru că ești atât de sigur doar după exemplul tău personal. Lasă-l să încerce să vadă dacă funcționează și în cazul lui.

Bula
| Bula a răspuns (pentru azetyx):

GRESIT!
Daca ai formatat cu "Quick format" sau ai sters (delete) un fisier, atunci si DOAR atunci se poate recupera!

Daca ai formatat discul cu formatare normala, atunci se rescriu tabelele de alocare, iar pe restul suprafetei discului se supra-scrie 00(hex).

| azetyx a răspuns (pentru ramon2473):

Daca a incercat: nu a scris.
Daca a mai scris chestii peste...depinde.
Daca mai avea loc: e posibil sa nu scrie imediat peste...ci pe locul gol in continuare, dar asta tine de "noroc".

| azetyx a răspuns (pentru Bula):

Man, eu am recuperat in ambele variante...deci din care experienta vorbesti tu?

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Eu recomand doua lucruri pentru TOTI:
1. Sa aveti instalat, la indemana, programul Recuva pe calculator si sa-l invatati/exersati a folosi. Cand stergeti ceva din greseala, poate fi extrem de utila.
2. Nu comentati prin tot felul de aiureli, daca nu cunoasteti detaliile ascunse ale tehnologiei! Va puteti face de ras si ar fi pacat. Mai bine dati o cautare si studiati profund problema, fiindca aveti doar de castigat!

Răspuns utilizator avertizat
Raul9004
| Raul9004 a răspuns (pentru ramon2473):

Nu-mi merge video-ul. Încerc și eu diseară acasă și îți zic rezultatele mele, că sunt și eu destul de curios în legătură cu asta.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru azetyx):

big grin
Sa crezi tu, ca au fost ambele variante!
Se vede ca nu stii nici macar ce inseamna formatare si ce se petrece in timpul ei...
tongue

| Qwwww a răspuns:

După părerea mea nu prea mai ai ce să faci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu ai scris din nou date pe el, indiferent de tipul formatarii, le poti recupera.

| dorelmarc a răspuns:

Niciodata

| azetyx a răspuns (pentru ramon2473):

Eu nu vorbeam de Recuva omule.
Recuva e copilas. ☺

| azetyx a răspuns (pentru Bula):

Stai calm ca eu imi fac temele cînd vorbesc. Sper ca vorbeai cu altcineva...

| WxRo a răspuns:

Plin de experti pe aici...(ca de obicei).
https://www.runtime.org/data-recovery-software.htm
Daca nu s-a suprascris iti recupereaza TOT! Si la formatare normala, si la /q si la shift delete daca nu ai scris peste ...recupereaza!

Răspuns utilizator avertizat