| Andrei73802717159 a întrebat:

Sambata viitoare o sa imi comand un pc de gaming low-endtongueC Gaming Diaxxa Light Ryzen 3 1200 3. 1GHz SSD 240GB 8GB DDR4 GTX 1050 2GB OC GDDR5 diaxxa light gaming ryzen 3 1200 1050.
Exista si prezentare pe YouTube.
1.Ce parere aveti despre pc?
2. Daca il comand sambata de pe cel.ro in cat timp ajunge?

Răspuns Câştigător
| KaanNoah a răspuns:

Păi sâmbătă depinde la ce oră. Maxim până miercuri o sa iti vina. Cică low endlaughing))))E medium. Cat te costa? Că sa iti zică merita

52 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Coletul ajunge la Dumneavoastra intr-un termen mediu 2 – 3 zile lucratoare

| Andrei73802717159 explică (pentru KaanNoah):

Pai sambata pe la 17:00.Costa 1800 de ron.

| KaanNoah a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Dacă dai sâmbătă seara, coletul va pleca luni. Pretul e super

| TTSP a răspuns:

Cel mai bine nu îl lua laughing. N-are rost gtx 1050 in ziua de azi. RX 570 de la AMD e foarte aproape la pret dar cu ea poți duce titlurile noi apărute in 60 fps ultra(majoritatea). E diferența enorma. Cel mai bine spune-mi care e bugetul tău maxim și îți fac eu un sistem pe PC Garage, unde poți pune și asamblare. Practic îți fac eu sistemul, îți trimit piesele pe care le-am ales, tu doar le pui in cos pe PC Garage și pui asamblare. Crede ma ca mult mai bine ieși in felul asta.

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Pai 1800 de lei...

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Nu prea ma pricep, nu am avut calculator inainte si nu stiu sa le aleg bine.Cam 1800 de lei asa mi-am ales bugetul maxim.

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Bun, ma uit pe pc garage și încerc să-ți fac unul cât mai bun. Stai liniștit, am mai făcut, și e plăcerea mea laughing

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Mersi mult?
Pc-ul vine gata asamblat?

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Trebuie activata "asamblarea PC Garage" care e in jur de 120 de lei. Am făcut un sistem, cu ryzen 3 1200 și XFX RX 570 4gb, hdd 1tb, carcasa Segotep polar light. M-am uitat și peste sistemul ales de tine(tot cu r3 1200 dar cu gtx 1050) și am văzut ca are doar SSD de 240gb. Eu i-am pus HDD de 1tb. Singurul dezavantaj este memoria, cel ales de tine are memorie de 3000, iar asta pe care l-am făcut eu are 2666, dacă mai adaugi vreo 50 de lei la cei 1820(cât e sistemul) poti pune memorie de 3000. Aici este link ul wishlist-ului pe care l-am făcut: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3917426/. Deci cum vrei, poți schimba HDD-ul cu un SSD, poți pune o memorie de 3000 in loc de 2666, dar trebuie sa adaugi puțini bani. Cu placa video, la fel, poți să-ți iei rx 570 cu 8gb sau Rx 580, dar din nou, trebuie mai mulți bani. Combinația pe care ți-am făcut-o e buna, doar la stocare, depinde dacă vrei HDD-ul de 1000 sau SSD-ul de 240. Dacă nu știi să-l asamblezi sau nu ai pe nimeni care știe să-l asambleze, atunci nu uita sa adaugi serviciul de asamblare de la PC Garage, cel standart e 120 și cel Gold e 170 cred ( https://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/ ).

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Multumesc mult!

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Wow!

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Nu stiu cum sa iti multumesc! Sunt uimit!

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Sunt asa de uimit ca mai exista oameni pe lumea asta ca si tine care ii ajuta pe altii!

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Multumesc dar nu e nevoie laughing ma bucur ca te-am putut ajuta laughing când am văzut gtx 1050 m-am gândit ca mai bine iesi cu un sistem făcut custom. Dacă-l faci custom ieși mai bine, in primul rând poți să-ți alegi tu piesele, iar in al doilea rând ieși mai ieftin. Uite aici o comparație dintre RX 570( placa pe care ți-am ales-o) și gtx 1050 ti : https://youtu.be/a6l_7PDn9Lo
Gândește-te ca sistemul pe care l-ai ales inițial are 1050 normal, nu TI, deci ai avea performanța chiar mai mică. Rx 570 este chiar dublu la performanța in unele cazuri. De aceea am "tăiat" puțin din celalalte piese dar am lăsat Rx-ul. La procesor poți să-i faci overclock, ajuta destul de mult la performanța. Dacă mai ai vreo întrebare, sa-mi spui.

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Mi-a zis ala de la pc garage ca sursa nu e buna si mi-a recomandat alta de 220 de lei si placa de baza tot la accelasi pret numa ca alta.
Oare ca sa iasa ei mai pe plus?

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Pai spune-mi ce ți-a recomandat și ma uit, dar sursa pare ok, 450w cu certificare 80+ bronze, asta ar veni in jur de 360 W, iar sistemul tău cred ca consuma cam 250-280W, poate chiar 300 cu toate la maxim. Dar mai bine spune-mi ce sursa ti-a recomandat și ma uit sa văd dacă într-adevăr merita. Și de placa de baza

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Am văzut pe yt tot un sistem de buget, cu același procesor și aceeași placa video, dar el folosea o sursa EVGA de 430w, tot cu certificare 80+ bronze, și sistemul mergea foarte bine. Eu am pus una de 450w tot cu certificare 80+ bronze, dacă aia merge ok, atunci asta pe care am pus-o n-are cum sa dea greș.

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Salut! scuze pentru inactivitate am avut ceva probleme...Pe mine ma depasesc chestiilea astea laughing Daca imi poti trimite un whislist as fi recunoscator happy

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Sigur, wishlistul pe care l-am făcut atunci. Am crezut ca nu te mai interesează. In banii astia e cea mai buna configurație, nu înțeleg de ce nu te atrage. Rx 570 este foarte aproape de gtx 1060, in unele jocuri e peste iar in unele sub. Are 4gb care sunt ok, nu prea o sa ai memory leak. Consumul e puțin mare dar sursa pe care ți-am ales-o e capabilă. Dacă vrei îți las link cu sursa mea, are 600w, eficientă 85, dar nu are certificare, adică nu e sigur ca are peste 80 din capacitate. Pe ea vreau sa pun Rx 590 nitro + cu r5 3600. De aceea ți-e ți-am ales o sursa cu certificare sa fi sigur ca tine.
Iar pe pc Garage am văzut ca s-a scumpit ryzen 3 1200, cu 200 de lei dar cred ca ți-l da cadou la mai multe componente. Ma uit sa văd, și când e gata, ti l trimit.

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Ok,mersi

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Deci PC Garage au scumpit r3 1200, dar îl dau cadou la mai multe piese cumpărate. Ca și componente ai:
Carcasa Segotep polar light v3
Sursa Super Flower 450W 80+ bronze
Placa de baza ASRock A320M-HDV R4.0
Procesor AMD Ryzen 3 1200 (cadou)
RAM HyperX Fury ddr4 2666Mhz
Placa video XFX RX 570 4gb
Memorie SSD 480gb M2 WD Green
Total 1670 lei, noroc ca dau ryzen 3 1200 cadou dacă iei mai multe piese, am pus piesele necesare și a aparatu in Cos sub forma de cadou. Pe lângă componentele astea am selectat și asamblarea standart PC Garage, adică după ce dai comanda ți-l asamblează si ți-l trimit. Cu tot cu asamblarea e cam 1806 lei. Nu știu cât mai tine oferta cu r3 1200, ar fi bine sa nu aștepți prea mult. Fata de calculatorul ales de tine, are performanța chiar dubla in jocuri, iar la memorie, ala avea un SSD de 240gb, asta pe care ti l-am făcut are fe 480gb, M2, adică e montat direct pe placa de baza, e mai mic, și mai rapid. Decizia e a ta, in prețul asta e best buy.
Uite aici wishlistul final:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3919990/

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Mersi mult!

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Sper sa mai fie cadou ryzen ala pana vineri seara...

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Scuza-ma ca te intreb ar cati ani ai?

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

16, aproape 17. Ryzen u ala nu cred ca mai ii mult, speram sa tina pana sâmbătă când vrei sa dai comanda. In rest e ok.

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Multi inainte pai si daca il comand vineri dimineata cand ajunge comanda?

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Sau joi?

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Pai luni sau marți ar trebui, dacă dai joi dimineața ai șanse sa îți vina vineri mai către seara. Îți vine pana marti totuși.

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Eu am dat o comanda la eMAG intr-o vineri dimineața și a ajuns sâmbătă cam pe la 15. Aia era legată de un telefon și era black friday, mai ales ca de obicei eMAG livrează mai rapid decât pc Garage. Dacă dai comanda joi, verifica sa vezi când ajunge comanda in depozitul firmei de curierat, dacă îți zice ca pachetul a plecat către destinație, atunci următoarea zi ar trebui sa-ti vina, in cazul tău vineri. Dacă livrează și sâmbătă, atunci ai șanse sa ti vina sâmbătă. Dacă vrei sa ti vina săptămâna asta ar fi bine sa dai comanda azi sau mâine, nu uita ca PC ul trebuie și asamblat, deci durează mai mult pana ajunge pe curier. Deci vineri, sâmbătă sau in următoarea săptămâna luni sau marti, depinde când îl și asamblează.

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Am trecut putin peste buget si am schimbat placa video.E tot acceasi numa ca in loc de 4gb e de 8gb e cu 86 de lei mai scumpa.Am facut bine?