| Mihăescu_Sebastian_2001 a întrebat:

Vreau să îmi cumpăr o cameră Nikon. Și am de ales dintre 2 camere: Un Nikon L820 și un Nikon L100. Care este mai bun? Vreau să îmi spuneți și DE CE este mai bun. MULȚUMESC ANTICIPAT!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai inscrie-te la un curs de invatare fotografiere si invata sa faci poze bune cu o camera slaba.
Dupa curs si cateva mii de fotografii facute iti vei da singur seama ce aparat ti se potriveste.

| NLS a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu ele.
Ambele au plusuri si minusuri, si nu exista un castigator daca le compari, decat daca raspunzi la ce te-am intrebat mai sus.

Unul are senzor CMOS, celalalt are senzor CCD,
unul are mai multi MP (asta nu conteaza pentru calitatea pozei foarte tare, dimpotriva- uneori e de dorit sa ai mai putini Megapixeli),

Fotografia in rafala e dezastru la ambele, dar presupun ca asa ceva nu te intereseaza, desi e o functie utila pentru incepatori pentru a prinde cadrul perfect.

Cel care e mai sarac in functii si dotari, e mai usor si putin mai mic, ideal de luat peste tot.

Sincer, nu sunt deloc impotriva bridge-urilor, primul meu aparat foto a fost Sony DSC H3, care era un bridge interesant pentru anul 2007.

Ce a zis Bula e doar partial adevarat. E cam aiurea sa iti cumperi un aparat foto dupa ureche, cand tu nici macar nu stii la ce foloseste f/-number-ul, sau cum obtii un efect de background blurat.
Insa nici sa dai cateva sute de lei aiurea nu mi se pare o idee prea stralucita, si mai apoi sa constati ca aparatul cumparat nu e in stare sa faca aproape nimic din ce vrei (din ce ai invatat intre timp).
Eu am Canon 70D, insa daca vreau un timelapse, trebuie sa folosesc telefonul, pentru ca aparatul meu drag nu are functia asta integrata, si sa cumpar un intervalometru e nerentabil, nefolosindu-l zilnic.
Chiar si la panorame se descurca mai bine telefonul (Huawei P10 Plus).