| endorphins a întrebat:

:)
Am si eu o problema. Incerc sa fac un post de radio online, dar din pacate provider-ul meu este RDS si pe deasupra mai am si router. Pentru a asculta si alti prieteni de-ai mei trebuie sa le dau adresa http://IPmeu:8000/listen.pls
Am facut port forwarding, dar degeaba. Nu stiu ce se intampla de nu merge. Ma gandeam sa folosesc No-IP, dar serverele lor(celor de la No-IP) primesc IP-ul din LAN, si nu IP-ul router-ului. Are cineva vreo idee? Ce as putea sa fac? Poate am gresit cand am facut port forwarding-ul, dar ma indoiesc... Astept un raspuns. :)
Revin cu un edit: Am gasit cum sa fac la No-IP in asa fel incat sa transmit IP-ul router-ului in loc de IP LAN. Totusi e in zadar. In schimb, daca folosesc programul Hamachi si ascultatorii se conecteaza cu IP-ul Hamachi, se pare ca merge. Bineinteles, ca sa mearga Hamachi am umblat si la setarile de la No-IP; acum trimit IP-ul care apartine de Hamachi celor de la No-IP. :)

2 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Ai ip dinamic. Iti trebuie ip static!

| itextrat a răspuns:

Daca vrei sa afli adresa ip locala a routerului, citeste asta: http://bit.ly/1WA3h8d