| XeNoNAG a întrebat:

Am si eu urmatoarele intrebari, si mi-ar face placere daca mi-ati putea raspunde la ele.
1. Am un PC destul de vechi si low end cu batranul FX 6300 cu cooler ID Cooling SE-902X, 8Gb DDR3 la 1600Mhz dual channel, o sursa Delux de 450w, AsRock 970 Extreme 3 R2.0 si un Sapphire Radeon R7 250 2Gb GDDR5, achizitionat de la dvs acum un an si jumatate. As dori sa ii fac un upgrade, incepand cu sursa. Doresc sa cumpar o sursa cu cat mai multe protectii si o certificare minim 80+ bronze. Bugetul meu este in jur de 200-250-300-350, dar ar fi preferabil sa aiba un pret cat mai mic, pentru a pune bani pentru o placa video noua. Ma gandeam initial la clasicul VS 550 sau 650 de la Corsair dar dupa niste mici concluzii, am realizat ca din acest procesor destul de vechi se pot scoate performante de FX 8310 sau 8350 cu un OC (pana in 4. 6Ghz, sau mai putin daca nu imi permite coolerul, placa de baza sau sursa.) si cred ca ar fi o idee mai buna sa iau o sursa de la Corsair CX 650 sau de la Sesonic, SuperFlower sau Sirtec. Cineva m-a sfatuit sa ma uit si pe la sursele nJoy Wooden, iar eu m-am gandit la nJoy Wooden 750w, dar nu stiu daca e buna pentru OC, sau daca e suficienta pentru ce vreau eu sa fac (Browsing, Office si Gaming in timpul liber). Ce sursa imi recomandati?
2. Legat de placa video, am observat in mai multe Benchmark-uri pe internet ca, in cazul meu scade mult performanta. Doresc sa cumpar una noua, dar preturile "imi dau de furca". Ma gandeam la un 1050Ti, sau la un RX 460, 470, 560, 570 si s-a lansat sera 2000 dar, inca nu stiu ce preturi va avea 2050. Sunt dispus sa cumpar si o placa video SH, dar la una noua, am certitudinea ca nu s-a intamplat nimic cu ea la vechiul proprietar(in cazul SH). Bugetul meu este de aproximativ 700-1000 lei. Ce mi-ati recomanda?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Al3x998 a răspuns:

1. Sursa ta, delux, este o pocnitoare.
Si eu am sursa VS550 si este destul de buna, imi tine pc-ul cu i5 8600k overclockat la 4. 5GHz, GTX 1050 Ti, 8GB ram ddr4 la 3000mhz, cooler pe lichid, ssd, hdd. Este silentioasa, totul este ok. Daca vrei una si mai buna, iti recomand Seasonic M12ii-620, full modulara.
Sau FSP Hexa 85+ 650w.
Sau nJoy woden 750w. (Din cate am citit despre ea, este ok).

2. Placa ta video este slaba, te trage in jos. Recomand sa o schimbi cu un 1050 Ti sau. asteapta 2050-ul.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"... Achiziționat de la dvs..."
Aici este TPU, un site de socializare, și nu de vânzări.

Eu am sursă Corsair VS 550 și merge foarte bine. Este și silențioasă. Nu am luat-o pentru jocuri. Sistemul este ddr4, cu 8 GB RAM și cu un SSD 128 GB. Procesorul este un Intel Pentium G4400. L-am luat să se miște repede și să coste cât mai ieftin. Și se încarcă repede, iar prețul a fost undeva în jur de 900 lei (fără placă video) acum 2 ani. După un an am cumpărat și placă video că am zis sa nu uzez prea mult procesorul.
Se merită ddr4; dar dacă ți-l iei pentru jocuri ai nevoie de cel puțin 25 milioane. Și nu se merită. Măcar dacă ai scoate bani cu el ar merita investiția.
Începi și pune bani deoparte pentru mai târziu când o să ai nevoie pentru școala de șoferi, pentru liceu și facultate. Aceasta este cea mai buna investiție de care nu îți va părea rău niciodată.
Dar peste 2 ani, calculatorul tău nu va mai fi așa bun. Ddr4 consumă curent și mai puțin dacă este și pe Intel.

| Frank51 a răspuns:

Auoleu acea placa video te trage in jos foarte mult. Si sursa aia e foarte slaba. Sfatul meu este sa scapi de sursa acum, iti iei ceva in 200 de lei gasesti de 600w 80+bronze, iar la placa video iti recomand 1050Ti, R9 380, sau eventual GTX960. In rest felicitari cu sistemul! Bafta.