| Gheorghe_Galbura_1999 a întrebat:

Va merge Placa GTX 660pci express 3 pe placa de baza msi 2a9c PCi express 2.0?

2 răspunsuri:
| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Da, dar asigura-te ca e pci express 2.0 x16.
Un 3.0 e compatibil si cu 2.0, dar nu invers.

| bogdan324 a răspuns:

For the record, sa stii ca merge si invers, adica o placa video cu pci-e 1.0 sau 2.0 cu 3.0, pe scurt cat timp ai o placa de baza cu pci-e express, nu conteaza ce tip este, orice placa video cu pci-e express de orice tip va fi compatibila, atata ca daca pui o placa pci-e 3.0 sau 2.0 pe 1.0 spre exemplu, placa nu isi va arata potentialul maxim.